Editii anterioare
Germania 2006 | Coreea de Sud & Japonia 2002 | Franta 1998 | SUA 1994 | Italia 1990 | Mexic 1986 | Spania 1982 | Argentina 1978 | Germania 1974 | Mexic 1970 | Anglia 1966 | Chile 1962 | Suedia 1958 | Elveția 1954 | Brazilia 1950 | Franța 1938 | Italia 1934 | Uruguay 1930

Italia - 1990

Una din cele mai dezamăgitoare competiții din istorie a fost Copa Del Mondo, Italia 1990. Atenția excesivă acordată apărării și numeroasele meciuri câștigate la lovituri de departajare au îndepărtat treptat microbiștii din fața televizoarelor.

Finala a fost decisă în mod ironic de un penalti transformat pe final de Andreas Brehme iar Germania de Vest s-a impus la limită, 1-0, în fața Argentinei care a devenit prima formație care nu înscrie într-o finală Mondială și care are nu doar unu ci doi jucători eliminați.

Italia a dezamăgit în semifinale, învinsă de Argentina la penaltiuri, în timp ce nemții s-au impus în cealaltă semifinală, tot la penaltiuri, în fața Angliei.

Acest turneu final rămâne în memoria fanilor grație senzaționalului Roger Milla care, la 38 ani și retras la o formație din Insulele Reunion, a hotărât să revină în națională și să conducă Camerunul până în faza sferturilor de finală.

Drumul Romaniei s-a oprit, la Genova, in optimi

Plasata intr-o grupa dificila cu Argentina, Camerun si Uniunea Sovietica, echipa Romaniei a debutat in turneu pe 9 iunie contra vecinilor de la rasarit. Gazda intalnirii a fost stadionul San Nicola din Bari, iar brigada de arbitri condusa de uruguayanul Cardellino.

Romania s-a impus clar cu 2-0, ambele goluri fiind marcate de Marius Lacatus in poarta mai vechii sale cunostinte Dassaiev.

Tricolorii care au evoluat in meciul cu Uniunea Sovietica: Lung (c) - Rednic, Klein, Andone, Gh.Popescu - Rotariu, Sabău, D.Timofte, Lupescu - Lăcătuș (87 Dumitrescu), Răducioiu (80 Balint).

Pe 14 iunie 1990, Romania a intalnit pe aceeasi arena din Bari echipa Camerunului, care in primul meci produsese surpriza, invingand Argentina lui Maradona cu 1-0.

'Leii neimblanziti' si-au trecut in cont o noua victorie, 2-1 in fata elevilor lui Emeric Ienei, ambele goluri fiind reusite in ultimul sfert de ora de veteranul Roger Milla. Pentru Romania a redus din diferenta Gavrila Pele Balint in minutul 88.

Echipa Romaniei pentru meciul cu Camerun: Lung (c) - Rednic, Klein, Andone, Gh.Popescu - Rotariu, Sabău, D.Timofte, Hagi (56 Dumitrescu) - Lăcătuș, Răducioiu (64 Balint).

Nu mai putin de 53.000 spectatori au luat loc in tribunele impunatorului Stadio San Paolo din Napoli pe 18 iunie, Argentina lui Maradona intalnind Romania lui Hagi, celalalt decar de exceptie din fotbalul mondial.

Sud-americanii au deschis scorul in minutul 63 prin Monzon, pentru ca Romania sa egaleze dupa doar cinci minute prin acelasi Balint.

Romania a evoluat in urmatoarea formula: Lung (c) - Rednic, Klein, Andone, Gh.Popescu - Rotariu, Sabău (83 Mateuț), Hagi, Lăcătuș - Lupescu, Balint (72 Lupu).

In urma acestui rezultat ambele formatii au mers mai departe in optimi, Romania de pe locul secund, in timp ce Argentina a prins locul trei in fata Uniunii Sovietice. Grupa a fost castigata de Camerun.

Pentru prima data in istoria participarilor la turneele finale, Romania ajungea in faza eliminatorie si in calea tricolorilor aparea echipa Irlandei.

Meciul disputat pe 25 iunie 1990 pe Stadio Luigi Ferraris din Genova s-a terminat 0-0 dupa 120 minute de joc, astfel ca s-a trecut la executarea loviturilor de departajare.

Gica Hagi, Danut Lupu, Iosif Rotariu si Ionut Lupescu au transformat primele patru lovituri de la 11 metri pentru Romania, dar ratarea a venit din partea lui Daniel Timofte la a cincea. Irlandezul O'Leary l-a invins pe Silviu Lung si astfel Irlanda mergea mai departe in sferturile de finala.

Pentru Romania au evoluat: Lung (c) - Rednic, Klein, Andone, Gh.Popescu - Rotariu, Sabău (96 D.Timofte), Hagi, Lupescu - Răducioiu (76 Lupu), Balint.

'Leii neimblanziti' au cucerit Italia

Dupa un 0-4 mincinos cu URSS in ultimul meci din grupa, cand deja aveau calificarea asigurata, camerunezii si-au reluat parcursul de regularitate in optimi, cand echipa africana a intalnit Columbia carismaticului portar Higuita.

Desfasurat la Napoli, meciul dintre Camerun si Columbia a deschis optimile de finala. A fost 0-0 dupa 90 minute, dupa care in prelungiri Roger Milla a luat jocul pe cont propriu, marcand de doua ori intr-un interval de doar trei minute (106 si 109).

Columbia a redus din handicap prin rezerva Redin in minutul 116, dar camerunezii au aparat cu dintii avantajul in ultimele patru minute, devenind prima echipa africana ajunsa intre primele opt echipe la un turneu final al Cupei Mondiale.

Intr-un alt meci din optimi, Cehoslovacia a trecut de Costa Rica, scor 4-1, atacantul Skuhravy reusind un hat-trick, doar al doilea din intreg turneul final.

Golul reusit de Caniggia in minutul 81 a facut diferenta intre marile rivale sud-americane Argentina si Brazilia, in timp ce Germania trecea cu 2-1 de Olanda, gratie golului marcat de Brehme in finalul meciului.

In fata unui Stadio Olimpico arhiplin, Italia a depasit Uruguayul lui Enzo Francescoli cu 2-0, golurile fiind marcate de Schillaci si Serena.

Aflata la ultimul mare turneu in vechea componenta geopolitica, Iugoslavia a dispus de Spania, dupa prelungiri, cu 2-1, golul decisiv fiind marcate de Stojkovic in minutul 92.

De prelungiri a avut parte si ultima optime de finala, David Platt aducand victoria Angliei in fata Belgiei printr-un gol in minutul 119.

Englezii au avut parte de suspans si in sferturi, cand au evitat de putin surpriza in fata Camerunului. Africanii au condus cu 2-1 pana in minutul 83, Gary Lineker dovedindu-se jucator decisiv al Albionului.

Mai intai a egalat in minutul 83, trimitand meciul in prelungiri, pentru ca in minutul 105 sa dea lovitura de gratie. Vedeta Camerunului, Roger Milla, a intrat in teren abia debutul reprizei secunde.

Argentina a trecut de Iugoslavia la loviturile de departajare, scor 3-2, in timp ce Italia a invins in stilul caracteristic Irlanda, cu 1-0, gol Squillaci in prima repriza.

Acelasi scor s-a inregistrat si in meciul Germania-Cehoslovacia, capitanul Lothar Matthaus punctand decisiv in minutul 24.

Ambele semifinale au avut nevoie de lovituri de departajare si s-au incheiat cu acelasi scor, 4-3. Mai intai Argentina a trecut de Italia, Donadoni si Serena ratand decisiv pentru gazdele competitiei.

De cealalta parte, Germania s-a impus in fata rivalei istorice Angliei, Pearce si Waddle fiind jucatorii care au ingropat Albionul.

Trei zile mai tarziu, Italia avea sa castige bronzul, dupa un 2-1 cu Anglia la Bari, pentru ca in marea finala Germania sa se impuna in fata Argentinei gratie unui penalty transformat de Brehme in minutul 85.

Golgeter al turneului a fost italianul Toto Squillaci, cu 6 reusit, fiind urmat la un gol de cehul Skuhravy. In total s-au marcat 113 goluri, media fiind de 2.31 pe meci, cele mai multe, 15 la numar fiind reusite de Germania.











Liga 1 Primera Division Premiership
Serie A Bundesliga Ligue 1





Bwin ofera un bonus de insciere de 50% pana la 100 de lei

Bwin.com ofera un bonus de inscriere de 50% pana la 100 de lei. Apasati aici pentru detalii.


Fotbal intern - Liga 1
Steaua Bucuresti Dinamo Bucuresti Rapid Bucuresti Otelul Galati FC Vaslui CFR Cluj
Universitatea Cluj Astra Ploiesti Sportul Studentesc Pandurii Tg Jiu FCM Tñrgu MureƟ FC Brasov
Gaz Metan Medias Vointa Sibiu Ceahlaul Piatra Neamt CS Mioveni Petrolul Ploiesti Concordia Chiajna

Forumul sportiv nr.1 in .RO


Top Jocuri Online


Poll

27-05-2012
»
  L M M J V S D
18   1 2 3 4 5 6
19 7 8 9 10 11 12 13
20 14 15 16 17 18 19 20
21 21 22 23 24 25 26 27
22 28 29 30 31      
0.0030