1
1
Ecuador

Olanda - Ecuador 1-1. Valencia, noul golgeter al competitiei

Vineri, de la ora 18:00, am transmis live text meciul Olanda - Ecuador, partida din Grupa A la Cupa Mondiala din Qatar. Ambele echipe au castigat in prima etapa cu acelasi scor, 2-0.

Olanda a deschis scorul prin Gakpo, in minutul 6. Acesta l-a surprins pe portarul Galindez cu un stang din afara careului la coltul scurt.

La patru minute dupa pauza ecuadorienii au egalat prin golgeterul Valencia, acesta profitand de o minge respinsa in fata de portarul Noppert.

Ecuador a avut un gol anulat pe motiv de offside in prelungirile primei reprize.

Apoi, in partea secunda, echipa sud-americana a avut o bara la sutul lui Plata.

Enner Valencia, noul golgeter al turneului final (3 goluri), a parasit terenul accidentat in minutul 90.

Olanda si Ecuador au fiecare cate patru puncte inaintea etapei finale.

Dupa aceasta remiza Qatar devine prima echipa eliminata matematic dupa faza grupelor.

In ultima etapa se vor disputa meciurile Olanda - Qatar si Ecuador - Senegal, acesta din urma devenind o adevarata finala pentru optimi, in conditiile in care e greu de crezut ca batavii vor avea probleme cu Qatar.

Olanda: Noppert - Dumfries, Timber, Van Dijk, Ake, Blind – Koopmeiners (de Roon 79), F. de Jong, Klaassen (Berghuis 69) – Bergwijn (Depay 46), Gakpo (Weghorst 79). Selectioner: Louis van Gaal;

Ecuador: Galindez - Preciado, Porozo, F. Torres, Hincapie, Estupinan – Plata (Ibarra 90), Mendez, Caicedo, Estrada (Sarmiento 74) – E. Valencia (K. Rodriguez 90). Selectioner: Gustavo Alfaro;

Cartonaşe galbene: Mendez 57;

Arbitru: Mustapha Ghorbal (Honduras).

19:56

88'

Valencia paraseste terenul pe targa.

87'

Enner Valencia acuza o accidentare. Acesta primeste ingrijiri medicale pe gazon.

80'

Voleu peste poarta trimis de Preciado dupa o centrare din corner.

64'

Valencia scoate mingea la marginea careului pentru sutul lui Estrada. Executie slaba in blocaj.

59'

Mare ocazie pentru Ecuador. Gonzalo Plata suteaza violent in transversala.

57'

Galben incasat de Mendez pentru un fault din spate

50'

Ecuador egaleaza prin Enner Valencia, dupa o recuperare a sud-americanilor in jumatatea adversa.

46'

Start de repriza secunda. Depay intra la olandezi.

18:50

1-0 pentru Olanda dupa reusita lui Gakpo din debutul partidei.

45'

Se incheie repriza in protestele jucatorilor ecuadorieni care cer socoteala arbitrilor pentru faza de mai devreme.

45'

Ramane decizia din teren. Pe reluare se vede cum Jackson Porozo se afla in offside pe directia balonului, desi n-a jucat mingea.

45'

Pervis Estupiñán trimite mingea in poarta, insa bucuria este oprita de fanionul ridicat de la margine.

45'

A treia lovitura de la colt pentru Ecuador in aceasta repriza.

45'

Centrare din lovitura si Valencia reia cu capul spre poarta. Mingea e deviata in corner de Ake.

32'

Sut in forta trimis de Valencia. Portarul olandez raspunde pe masura cu o interventie de nota zece!

27'

Lovitura de la colt pentru Ecuador. Se incearca o schema. Mingea e respinsa cu usurinta de olandezi.

24'

Sut de la distanta incercat de Caicedo. Mingea e blocata.

12'

Cody Gakpo e al doilea jucator, dupa Memphis Depay in 2014, care marcheaza in doua meciuri la rand pentru nationala Olandei la debutul in Cupa Mondiala.

6'

5'

Gol Gakpo!

Olanda deschide rapid scorul prin Gakpo. Un sut cu stangul la coltul scurt din marginea careului de 16 metri.