CM 2022

Surpriza uriasa in Grupa F: Maroc termina pe primul loc, Belgia paraseste competitia!

Deznodamant neasteptat in Grupa F, unde Maroc s-a calificat in optimile de finala de pe prima pozitie. Croatia merge de asemenea mai departe, dupa ce a incheiat pe locul secund. Marea perdanta este Belgia care pleaca acasa dupa grupe. Asa am trait ultimele meciuri din aceasta grupa imprevizibila.

Belgia avea nevoie de victorie in meciul direct cu Croatia, partida care s-a incheiat in cele din urma la egalitate, scor 0-0.

O partida tactica perfecta pentru croati care, e drept, au avut si o doza insemnata de noroc la numeroasele ratari ale belgienilor.

Dupa o prima repriza putin spectaculoasa, cu un penalty acordat Belgiei si apoi intors la interventia VAR in indirecta pentru croati la un offside, ritmul a crescut in intensitate dupa ce Lukaku a intrat in ofensiva belgienilor.

Croatii au ratat cea mai mare ocazie a lor in minutul 54, cand portarul Courtois a blocat in extremis suturile lui Brozovic si apoi Modric pe urmarirea fazei.

Lukaku a trimis mingea in bara sase minute mai tarziu, tot el ratand incredibil alte situatii de a marca din pozitii ridicol de favorabile.

Croatia a jucat la rezultat si pana la urma i-a iesit, obtinand calificarea de pe locul al doilea, ceea ce inseamna ca ar putea intalni Spania in optimi.

In cealalta partida a Grupei F, Maroc s-a impus in fata Canadei, cu 2-1, nord-americanii ajungand la sase infrangeri in tot atatea meciuri disputate in istorie la Cupa Mondiala.

Clasamentul final in Grupa F aici

Zyiech a deschis scorul, in minutul 4, cu un sut de la mare distanta, profitand de iesirea gresita din poarta a lui Borjan.

En-Nesyri avea sa dubleze avantajul marocanilor, in minutul 24, dupa o patrundere in careu si un sut in forta din alergare.

Cu cinci minute inaintea pauzei Canada a redus din diferenta prin autogolul lui Aguerd, acesta fiind golul 100 al turneului final din Qatar si totodata primul autogol. Mai multe detalii aici.

Doar pentru a doua oara in istorie doua echipe din Africa ajung in optimile de finala la Cupa Mondiala, cealalta echipa calificata fiind Senegal.