CM 2022

Qatar – Senegal 1-3. Prima victorie pentru o echipa africana

Senegal s-a impus fara emotii in fata tarii gazda Qatar, in al doilea meci din Grupa A la Cupa Mondiala.

Boulaye Dia a deschis scorul cu patru minute inaintea pauzei dupa o gafa uriasa a fundasului qatarez Boualem Khoukhi.

La 0-0, in minutul 35, cei din Qatar au solicitat o lovitura de la 11 metri la caderea lui Afif in suprafata de pedeapsa. Centralul spaniol Mateu Lahoz a lasat jocul sa continue, iar VAR-ul n-a intervenit.

Senegal a facut 2-0 imediat dupa pauza prin Famara Diédhiou cu o lovitura de cap din sase metri in urma unui corner.

Dupa aceasta reusita senegalezii au cedat inititativa celor din Qatar si gazdele turneului final au ratat mai multe sanse pana la golul marcat de Mohammed Muntari, jucator intrat in istorie ca primul marcator din aceasta tara la Cupa Mondiala.

Elanul gazdelor a fost repede taiat de golul trei al senegalezilor marcat de Bamba Dieng, cu sase minute inaintea finalului.

Senegal face trei puncte ajungand la egalitate cu Ecuador si Olanda, echipe care se infrunta de la ora 18:00.

Qatar va intalni etapa urmatoare Olanda si poate deveni prima tara gazda fara victorie la Cupa Mondiala.

Qatar: Barsham - Miguel, Mohammad, Khoukhi, Hassan (Muntari ’74), Ahmed (Salman ’83)- Alhaydos, Boudiaf (Hatem ’69), Madibo - Ali, Afif.

Senegal: E.Mendy - Sabaly, Koulibaly, Diallo, Jakobs (Cisse ’78) – Diatta (Ciss ’64), Gueye, N.Mendy (Sarr ’78), Sarr (Ndiaye ’74) – Diedhiou (Dieng ’74), Dia.