CM 2022

Meci spectacol cu cinci goluri intre Ghana si Coreea de Sud

Ghana a obtinut victoria in cele din urma, cu 3-2, dupa ce a condus cu 2-0 si s-a vazut egalata dupa pauza in meciul cu Coreea de Sud disputat, luni, in Grupa H la Cupa Mondiala.

Coreea de sud a dominat inceputul meciului, fara sa-si creeze insa mari ocazii. O dominare sterila care n-a dus insa mult asteptatul gol pentru inimosii fani asiatici.

Bucuria a venit insa in cealalta tabara, Ghana deschizand scorul prin Salisu la prima actiune periculoasa in careul advers.

Cu zece minute inaintea pauzei ghanezii si-au dublat avantajul prin reusita lui Kudus. Acesta a deviat in poarta mingea centrata din stanga de Jordan Ayew.

Coreea de Sud a inceput fulminant partea secunda, marcand de doua ori in patru minute prin Cho, varful de atac, si de fiecare data cu capul.

O revenire entuziasmanta a sud-coreenilor oprita insa de reusita lui Kudus, din minutul 69. Acesta a inscris cu stangul din interiorul careului, dupa ce Inaki Williams a dat pe langa minge la centrarea lui Mensah.

Pentru prima data in istorie Ghana marcheaza trei goluri intr-un meci la Cupa Mondiala.

Ghana obtine primele puncte in Grupa G si cel mai probabil va lupta pentru calificare in ultima etapa cu Uruguay intr-un duel care a mai avut loc in sferturile Cupei Mondiale din 2010.

Pana atunci Uruguay va intalni Portugalia, luni seara, de la ora 21:00.