2
Ghana
Bukari 89' Ayew 72'

Asa am trait Portugalia - Ghana

Am transmis live text in aceasta pagina debutul Portugaliei lui Cristiano Ronaldo la Cupa Mondiala.

19:58

Fluier final. Portugalia castiga poate cel mai spectaculos meci de pana acum la Cupa Mondiala.

90'

Centrare inalta si balonul e retinut de Diogo Costa.

90'

Osman Bukari trimite de la distanta. Mingea se duce peste poarta. Se intra in ultimul minut.

90'

Meciul e prelungit cu 9 minute.

89'

Gol Bukari!

Lusitanii sunt din nou surprinsi pe flancul drept al apararii. Mingea e centrata in sase metri pentru reluarea lui Bukari cu capul.

88'

Cristiano Ronaldo este inlocuit cu Gonçalo Ramos.

83'

Ronaldo scapa singur cu portarul si incearca o finalizare cu lob. Agata portarul ghanez, dar oricum fusese offside.

80'

Este primul gol marcat de Rafael Leao (23 ani) la echipa nationala.

79'

Gol Leao!

Portugalia mai loveste o data dupa un balon recuperat in propria jumatate a terenului. Bruno Fernandes trimite la limita pentru Rafael Leao si atacantul de la AC Milan inscrie cu un sut la coltul lung.

77'

Gol Felix!

Apararea ghaneza e prinsa pe picior gresit si Joao Felix marcheaza din actiune. Reluare din interiorul careului la coltul lung.

73'
73'

Ghana devine astfel prima echipa africana care marcheaza la aceasta editie a Cupei Mondiale.

72'

Gol Ayew!

Ghana egaleaza prin André Ayew dupa o faza rapida declansata in flancul stang. Mingea a fost trimisa in fata portii pentru finalizarea lui Ayew cu latul.

72'

Mohammed Kudus urca in zona centrala si trage in forta pe centrul portii.

69'

Partey suteaza mult peste transversala Portugaliei.

67'

Pentru Cristiano Ronaldo a fost al 8-lea gol marcat la Cupa Mondiala. Atacantul lusitan in varsta de 37 de ani devine primul jucator care marcheaza la cinci editii diferite ale Cupei Mondiale.

66'

Tariq Lamptey intra in locul lui Alidu Seidu la Ghana.

63'

Gol Ronaldo!

Cristiano Ronaldo marcheaza de la punctul cu var. Sut la inaltime fara nicio sansa pentru portar.

62'

Cristiano Ronaldo cade in careu la un duel cu Mohammed Salisu si se acorda lovitura de la 11 metri.

57'

Joao Felix acuza o lovitura cu capul din partea unui adversar. Jocul este oprit.

56'

Alidu Seidu se alege cu un cartonas galben pentru gestul de a-l lovi pe Felix cu capul in fata.

55'

Sansa de gol ratata de ghanezi prin Mohammed Kudus. Sut pe langa poarta din actiune.

46'

Galben incasat de Ayew pentru un fault asupra lui Silva.

46'

18:49
18:48

Se termina prima repriza. 0-0 dupa primele 45+ de minute.

45'

Otavio trimite spre poarta. O minge pe care n-a inteles-o nimeni.

33'

Lovitura libera pentru Portugalia in jumatatea adversa. Bruno Fernandes centreaza in careu de unde respinge Ayew in corner. Al treilea pentru Portugalia.

28'

Cancelo suteaza slab spre poarta.

12'

Cristiano Ronaldo a devenit primul jucator care evolueaza pentru Portugalia la cinci Cupe Mondiale (2006, 2010, 2014, 2018 si 2022).

10'

Lansare pentru Cristiano Ronaldo. Iese portarul ghanez si blocheaza cu piciorul. Ciocnire intre cei doi.

10'

Inaki Williams evolueaza pentru Ghana, in timp ce fratele sau Nico Williams face parte din lotul Spaniei la aceasta Cupa Mondiala.