CM 2022

Asa am trait meciurile decisive din Grupa D: Tunisia - Franta si Australia - Danemarca

Am transmis live text in aceasta pagina, miercuri, de la ora 17:00, ultimele meciuri din Grupa D la Cupa Mondiala gazduita de Qatar.

Clasamentul actualizat in timp real:
Franta 6 p, Australia 6, Tunisia 4, Danemarca 1

FINAL Tunisia - Franta 1-0

• 19:00 S-a incheiat in cele din urma partida dupa o confuzie generala. Tunisia invinge Franta, dar paraseste competitia din Qatar.
  • 90' Franta egaleaza prin Griezmann la ultima faza a meciului. Incredibil ce se intampla. Se intervine din camera VAR, arbitrul opreste meciul si anuleaza golul Frantei pentru un offside cat se poate de evident.
  • 90' Mbappe suteaza in zidul tunisian dintr-o lovitura libera.
  • 89' Ocazie pentru Franta la patrunderea lui Mbappe. Sutul acestuia din unghi e blocat de portarul tunisian.
  • 85' Doar un singur sut pe poarta trimis de francezi pana acum.
  • 67' Un spectator a patruns pe teren. Este imediat imobilizat de oamenii de securitate.
  • 62' Mbappe este trimis in teren ca solutie de avarie in echipa Frantei.
  • 58' Tunisia deschide scorul prin Khazri. Minge strecurata pe langa Mandanda. O faza pornita de la balonul pierdut de Fofana la centrul terenului.
  • 51' Laidouni suteaza putin peste poarta dintr-un unghi dificil.
  • 18:03 S-a reluat meciul.
  • 34' O adevarata ploaie de centrari in careul Frantei pana acum - 15 la numar.
  • 29' Laidouni reia cu capul in bratele lui Mandanda. La partida asista si Ons Jabeur, cunoscuta jucatoare de tenis din Tunisia.
  • INFO: Tunisia n-a castigat niciodata contra unei echipe europene la Cupa Mondiala in 11 confruntari!
  • 25' Contraatac al Frantei finalizat de Coman cu sut pe langa poarta.
  • 8' Tunisia marcheaza prin Ghundri, dar golul este anulat pentru o semnalizare de la margine.
  • INFO: La 37 de ani si 247, Steve Mandanda devine cel mai varstnic jucator francez care a evoluat vreodata la Cupa Mondiala.
  • 17:00 Start de partida.
  • Tunisia: Dahmen; Kechrida, Talbi, Meriah, Ghandri, Maaloul; Skhiri, Laïdouni, B. Romdhane, B. Slimane; Khazri.
  • Franta: Mandanda; Disasi, Konaté, Varane, Camavinga; Fofana, Tchouaméni, Veretout; Coman, Kolo Muani, Guendouzi.

FINAL Australia - Danemarca 1-0

• 90' Ocazie ratata de Danemarca dupa o faza de la coltul terenului.
  • 77' Dolberg nu prinde poarta cu un sut din interiorul careului.
  • 71' Faza controversata in careul australian. Centralul a acordat initial penalty, dar apoi a revenit asupra deciziei pentru o semnalizare de la margine de offside.
  • 60' Australia deschide scorul prin Leckie. La acest scor danezii sunt eliminati de la Cupa Mondiala. Pentru Leckie este al 14-lea gol in echipa nationala. Este jucatorul cu cele mai multe goluri din lotul Australian.
  • 18:04 Start de repriza secunda.
  • 28' Sut trimis de Eriksen pe langa poarta.
  • 18' Emotii in careul australian la o minge respinsa ezitant de portarul Cangurilor.
  • 11' Ocazie pentru danezi la sutul lui Jensen respins peste poarta de Ryan.
  • 17:00 A inceput meciul.
  • Australia: Ryan; Leckie, Souttar, Rowles, Behich; Leckie, Irwin, Mooy, Goodwin; Duke, McGree.
  • Danemarca: Schmeichel; Kristensen, Anderssen, Christensen, Maehle; Jensen, Hojberg; Eriksen, Olsen, Lindstorm; Braithwaite.

Franta este deja calificata in optimi cu punctaj maxim dupa primele doua meciuri. Ca atare, Didier Deschamps a decis sa-i menajeze la acest meci pe Kylian Mbappe si Antoine Griezmann, anunta L'Equipe.

Campioana mondiala are nevoie de un egal in ultima etapa pentru a fi sigura de primul loc in grupa.

Australia si Danemarca lupta in meci direct pentru calificarea in optimi.

Tunisia are cele mai reduse sanse de a iesi din grupa. Trebuie sa invinga Franta, iar in cealalta partida sa se inregistreze o remiza. Mai exista scenariul in care Tunisia si Danemarca isi castiga meciurile, caz in care la egalitate de puncte departajarea se face la golaveraj potrivit primului dintre criterii.