CM 2022

Olanda si Senegal se califica in optimi din Grupa A. Ecuador trimisa acasa!

Etapa finala din faza grupelor la Cupa Mondiala a debutat, marti, de la ora 17:00, cu duelurile Senegal - Ecuador si Olanda - Qatar. Criteriile de departajare in faza grupelor la Cupa Mondiala

Clasament final in Grupa A
Olanda 7 p, Senegal 6, Ecuador 4, Qatar 0.

Qatar devine prima tara gazda a unei Cupe Mondiale care pierde toate meciurile din faza grupelor.

Incepand cu anul 1974 Olanda a iesit de fiecare data din grupe la Cupa Mondiala.

Senegal se califica in optimi pentru prima data in ultimii 20 de ani.

FINAL Ecuador - Senegal 1-2

• 90' - Ocazie pentru Ecuador la o lovitura libera in al patrulea din cele sase minute de prelungiri.
  • 70' - Senegal revine rapid la conducere dupa reusita lui Koulibaly dupa o centrare din lovitura libera.
  • 67' - Gol Ecuador! Caicedo aduce egalarea pe tabela in urma unui corner.
  • 44' - Gol Senegal! Acelasi Sarr transforma de la 11 metri.
  • 42' - Penalty pentru Senegal! Sarr l-a pacalit pe Hincapie.
  • 10' - Lovitura libera pentru Ecuador. Valencia suteaza in forta si mingea ajunge in bratele portarului.
  • 8' - Senegal din nou aproape de gol. Dia trimite putin alaturi.
  • 3' - Gueye rateaza deschiderea scorului cu un sut din careu pe langa poarta.
  • 17:00 A inceput meciul.

Ecuador: Galindez - Preciado, Torres, Hincapie, Estupinian - Franco, Gruezo, Caicedo - Plata, Estrada, Valencia.
Senegal: Mendy - Sabaly, Koulibaly, Diallo, Jakobs - Ciss, Gueye - Ndiaye, Gueye, Sarr - Dia.
Arbitru: Clement Turpin (Franta).

FINAL Olanda - Qatar 2-0

• 49' - Gol Olanda! De Jong majoreaza avantajul batavilor.
  • 45' - Depay trimite pe langa poarta cu un sut din prima.
  • 24' - Gol Olanda! Gakpo inscrie cu un sut din marginea careului. Gafa mare in apararea Qatarului.
  • 23' - Doua cornere la rand pentru Qatar.
  • 18' - Centrare din corner si Klaassen reia pe langa poarta cu capul.
  • 14' - Depay reia peste poarta dupa o combinatie rapida cu De Jong.
  • 4' - Portarul celor din Qatar blocheaza sutul lui Klaassen.

Olanda: Noppert - Timber, van Dijk, Ake - Dumfries, de Roon, de Jong, Blind - Klaassen - Gakpo, Depay.
Qatar: Barsham - Mohammed, Miguel, Khoukhi, Hassan, Ahmed - Al Haydos, Madibo, Hatem - Ali, Afif.
Arbitru: Bakary Papa Gassama (Gambia).

Clasamentul Grupei A: Olanda 4 puncte, Ecuador 4, Senegal 3, Qatar 0.

Singura certitudine din aceasta grupa o reprezinta eliminarea Qatarului. In rest, toate celelalte trei echipe au sanse la calificarea in optimi.

La prima vedere Olanda are cea mai facila misiune, urmand a intalni chiar tara gazda Qatar. O echipa care si-a aratat limitele pana acum in meciurile pierdute cu Ecuador (0-2) si Senegal (1-3).

Cealalta partida dintre Ecuador si Senegal va fi una de care pe care pentru calificarea in optimi.

Senegal este obligata sa castige, in timp ce Ecuador se califica si la meci egal, avand astfel doua sanse din trei.

Cele doua partide vor fi live text in aceasta pagina, marti, incepand cu ora 17:00.