0
0
Croatia

Maroc - Croatia 0-0. Vicecampioana mondiala incepe cu stangul

Primul meci al zilei de miercuri la Cupa Mondiala le-a adus fata in fata pe Maroc si Croatia, in cea dintai partida disputata in Grupa F.

O partida cu putine ocazii de poarta, desi Croatia a dominat teritorial cu o posesie a balonului superiora.

Fiecare echipa a avut cate doua suturi pe spatiul portii adverse.

Un meci in care prudenta si organizarea au primat in fata actiunilor spectaculoase.

Este deja a treia remiza alba la aceasta Cupa Mondiala, dupa Danemarca - Tunisia si Mexic - Polonia. La precedentul turneu final a fost un singur 0-0 in cele 64 partide disputate!

In Grupa F se mai disputa, miercuri, partida Belgia - Canada (22:00).

13:55

90'

Niciuna dintre echipe nu e dispusa sa riste mai mult pe acest final de meci.

90'

Am intrat in cele 6 minute de prelungire.

78'

59.407 spectatori - cifra oficiala oferita de organizatori pentru acest meci de pe Al Bayt Stadium din Al Khor.

74'

Meci mare facut de portarul marocan!

66'
65'

Livakovic respinge spectaculos sutul lui Hakimi de la peste 25 de metri dupa o libera indirecta.

64'
62'

Accelerare a lui Hakimi in flancul drept. Centrarea in careu trece pe langa 3-4 jucatori.

59'

Mazraoui nu mai poate continua si va fi schimbare la marocani.

57'

Pasa ratata de Modric. Un joc modest pana acum din partea decarului croat.

54'

Mazraoui continua partida dupa ce a primit ingrijiri medicale.

53'

S-a incins putin jocul in debutul acestei reprize secunde.

53'

Croatii replica pe contraatac. Hakimi respinge in extremis din fata lui Kramaric.

51'

Actiune periculoasa a marocanilor prin Boufal.

46'

S-a reluat jocul cu o modificare la croati. Pasalic in locul lui Vlasic.

12:50

Putine ocazii in aceasta prima parte si un singur sut pe poarta trimis de croati chiar inaintea pauzei la interventia lui Bounou.

12:47

0-0 dupa o repriza prelungita doar cu 2 minute. Am ajuns sa contabilizam si timpul aditional la aceasta Cupa Mondiala.

45'

A fost mai intai o ciocnire intre Bounou si Kramaric, apoi pe continuare Amrabat a atins usor mingea cu mana. Pana la urma VAR-ul n-a intervenit si jocul continua.

45'

Faza de penalty in careul marocan. Deocamdata jocul continua.

42'
41'

Ziyech centreaza modest si faza fixa ramane fara rezultat. In continuare un meci fizic, tacticizat la extrem, fara ocazii de poarta.

40'

Un nou duel sanctionat intre Modric si Hakimi sanctionat de arbitrul argentinian.

20'

Ziyech suteaza direcr in zid.

19'

Hakimi obtine lovitura libera in duel cu Modric.

18'

En-Nesyri rateaza de putin cu capul din fata portii.

17'

Marocanii pierd mingea in propria jumătate si Perisic trimite putin peste poarta.

14'

Modric patrunde in careu si incearca o centrare cu exteriorul. Nimeni in sase metri de la croati.

6'

Pericol la poarta marocana dupa o schema a croatilor la corner.

5'

Gafa in apararea marocana de care nu profita Kramaric.

1'

A inceput meciul cu Maroc avand prima posesie.

11:42

Croatia a ajuns pana in finala editiei precedente, fiind invinsa de Franta, cu 4-2.

11:41

Maroc n-a mai depasit grupele la Cupa Mondiala din 1986. La editia precedenta, in Rusia 2018, marocanii au obtinut un punct dupa 2-2 cu Spania.

11:40

MAROC (4-3-3): Bounou; Hakimi, Aguerd, Saiss, Mazraoui; Ounahi, Amrabat, Amallah; Ziyech, En-Nesyri, Boufal.

CROATIA (4-3-3): Livakovic; Juranovic, Lovren, Gvardiol, Sosa; Kovacic, Brozovic, Modric; Vlasic, Kramaric, Perisic.