1
0
Camerun

Elvetia - Camerun 1-0. Un elvetian nascut in Camerun a facut diferenta

Ziua de joi a inceput la Cupa Mondiala cu meciul Elvetia - Camerun, primul programat in Grupa G.Un meci decisi de reusita lui Breel Embolo, un jucator elvetian nascut la Yaounde, in Camerun.

Un meci putin spectaculos, care s-a disputat la o intensitate mult redusa.

In prima repriza elvetienii n-au tras nici macar un sut pe poarta, ceea ce pentru Camerun s-a mai intamplat o singura data, contra Germaniei (0-2) in 2002.

Elvetia a profitat de un moment de apatie in apararea cameruneza si a deschis scorul imediat dupa pauza.

Shaqiri, al doilea jucator cu patru prezente la Mondial din istoria nationalei elvetiene, a centrat in fata portii si Embolo a trimis cu latul pentru 1-0.

Un gol pentru care jucatorul nascut chiar in capitala Camerunului a refuzat sa se bucure.

Ca fapt divers, portarul camerunez Onana a avut 61 de atingeri ale balonului, cele mai multe pentru un goalkeeper la actuala editie a Cupei Mondial (26 in afara careului).

Camerun ajunge la opt infrangeri consecutive la Cupa Mondiala. Doar Mexic a pierdut mai multe meciuri la rand, intre 1930 si 1958.

Echipele africane raman fara gol marcat la turneul final din Qatar. Au evoluat pana acum Senegal, Tunisia, Maroc si Camerun.

Joi, de la 18:00, va intra in scena si Ghana contra Portugaliei.

In Grupa G din care fac parte Elvetia si Camerun se mai joaca Brazilia - Serbia (joi, 21:00).

13:56

90'

Seferovic rateaza sansa unui 2-0 la selectia 90 in nationala. Castelletto s-a aruncat in calea balonului.

90'

Meciul de prelungit cu 6 minute.

88'

Xhaka trimite de la distanta. Mingea retinuta de Onana.

86'

Akanji vede cartonasul galben pentru o intrare dura.

67'

Embolo aproape de dubla. Anguissa pune un picior salvator si respinge peste poarta.

66'

Elvetia aproape de 2-0. Onana scoate fabulos sutul lui Vargas din fata portii. Inca o pasa senzationala oferita de Shaqiri, pericolul numarul unu.

58'

Contraatac al Elvetiei finalizat de Vargas cu sut peste poarta. Semnalizare de la margine pentru offside.

57'

Sommer blocheaza sutul lui Choupo-Moting din unghi. Dribling superb reusit de varful camerunez in fata lui Akanji.

51'
49'

Breel Donald Embolo a refuzat sa se bucure dupa marcarea golului. Este nascut la Yaounde, in capitala Camerunului!

48'

Gol Embolo!

Elvetia deschide scorul dupa o faza rapida prin Embolo. Finalizare din sase metri din pasa lui Shaqiri. Apararea cameruneza prinsa picior gresit.

46'

S-a reluat jocul.

13:00

Camerun n-a primit niciun sut pe poarta in prima repriza a unui meci la Cupa Mondiala pentru a doua oara in istorie. S-a mai intamplat la meciul cu Germania din 2002, pierdut in cele din urma 0-2.

12:49

Elvetia si Camerun intra cu 0-0 la vestiare.

45'

Ekambi executa slab, un fel de pasa la portar si e gata repriza.

45'

Lovitura libera pentru Camerun la ultima faza a reprizei.

45'

Sansa de gol ratata de Elvetia dupa un corner. Mingea reluata de Akanji trece pe langa poarta. Elvetia ramane fara sut pe poarta.

41'

Acelasi Elvedi blocheaza sutul lui Choupo-Moting. Un nou corner pentru Camerun.

41'

Fundasul dreapta Elvedi reia cu capul pe langa poarta dupa o centrare din corner.

40'

Embolo blocat in careu de Castelletto. O interventie de manual.

38'

Xherdan Shaqiri este al doilea jucator din istoria nationalei elvetiene care participa la patru Cupe Mondiale (2010, 2014, 2018 si 2022). Celalalt este Valon Behrami (2006, 2010, 2014 si 2018).

36'

Fai este avertizat cu galben pentru un fault la Elvedi.

35'

Interventie salvatoare a lui Widmer in fata lui Ekambi la centrarea lui Fai de pe partea dreapta. Camerunezii au accelerat putin jocul.

32'
30'

Un nou corner al Camerunului ramas fara rezultat. Ritmul meciului nu e deloc grozav. Se joaca chiar cu frana de mana trasa.

26'

Ekambi patrunde in stanga, nu are viteza, pana la urma mingea ajunge la fostul dinamovist Fai. Sut peste poarta.

14'

Choupo-Moting ii fura mingea lui Akanji la centrul terenului si sprinteaza spre poarta elvetiana. Interventie sigura din partea lui Sommer.

13'

Offside semnalizat la Embolo!

10'

Sansa mare de gol ratata de Camerun prin Ekambi.

10'

Camerun a pierdut ultimele sapte meciuri disputate la Cupa Mondiala. Doar Mexic are o serie de insuccese mai mare, cu 9 meciuri pierdute intre 1930 si 1958.