CM 2022

Croatia elimina Japonia la loviturile de departajare pentru un loc in sferturi la Cupa Mondiala. Portarul Livakovic a fost eroul vicecampioanei mondiale

Pentru prima data la aceasta editie a Cupei Mondiale un meci a avut nevoie de prelungiri si lovituri de departajare pentru stabilirea echipei calificate in faza urmatoare. Croatia si Japonia au ajuns in prelungiri, dupa 1-1 in 90 de minute, croatii impunandu-se cu 3-1 la loviturile de departajare.

Japonia a deschis scorul in prima repriza prin Maeda, in minutul 44, cu un sut din interiorul careului dupa un corner, faza la care croatii au respins defectuos balonul.

In minutul 56, Croatia a restabilit egalitatea prin lovitura de cap senzationala trimisa de Perisic din 13-14 metri.

Dupa 1-1 la finalul celor 90 de minute regulamentare meciul a intrat in prelungiri unde ocaziile au fost putine.

Mitoma de la japonezi l-a pus la incercare pe Livakovic cu un sut in forta, in minutul 104.

In minutul 120, intr-o ultima tentativa de a evita loviturile de departajare, croatii au tras pe langa poarta prin Majer dupa un atac prelungit.

Livakovic a fost eroul Croatiei la 11 metri, aparand nu mai putin de trei lovituri, la Minamino, Mitoma si Yashida.

Livaja a semnat singura ratare a croatilor, care au marcat prin Vlasic, Brozovic si Pasalic. Golul japonezilor a fost reusit de Asano.

Croatia va juca pentru a treia oara in istorie in sferturile de finala, dupa 1998 si 2018, in timp ce Japonia rateaza prima calificare in aceasta faza a Cupei Mondiale.