CM 2022

Calificare facila pentru Anglia in sferturi. Urmeaza un duel stelar cu Franta

Anglia s-a calificat in sferturile Cupei Mondiale dupa o victorie categorica obtinuta la prima infruntare din istorie cu Senegal, scor 3-0 (2-0). Anglia va intalni Franta pentru un loc in semifinale, acolo unde englezii au ajuns si la precedenta editie a Cupei Mondiale.

Anglia a deschis scorul cu sase minute inaintea pauzei prin Henderson urcat surprinzator in careul advers. Bellingham a pasat decisiv pentru doar a treia reusita a lui Henderson in nationala engleza.

Un gol venit dupa doua mari ratari ale Senegalului prin Dia si Sarr.

Henderson a devenit al saptelea marcator diferit al Angliei la aceasta Cupa Mondiala.

Anglia a intrat cu avantaj dublu la cabine dupa un contraatac perfect orchestrat de Bellingham. Kane a finalizat cu un sut in forta din interiorul careului pentru 2-0.

Saka a punctat pentru 3-0 din pasa lui Foden, in minutul 57, moment in care a devenit clar pentru toata lumea ca Anglia este calificata in sferturile de finala.

Senegalul n-a emis nicio pretentie pana la final, avand primul corner din meci abia in minutul 87. O faza fixa ramasa fara rezultat. Un meci in care s-a vazut mai mult ca oricand absenta lui Sadio Mane, cel mai bun jucator al generatiei actuale pentru Senegal, accidentat chiar inaintea Cupei Mondiale.

Pentru prima data dupa doua decenii Anglia reuseste trei meciuri la rand fara gol primit la competitia suprema a fotbalului.

In plus, englezii si-au egalat cea mai buna ofensiva (12 goluri in 2018).

Englezii vor da piept cu Franta, campioana mondiala din 2018, pentru un loc in semifinalele Cupei Mondiale din Qatar.

Dupa ce bifase doar 19 minute in partida cu Iran, iar in meciul cu SUA a ramas rezerva, Phil Foden a marcat apoi cu Tara Galilor si a oferit doua pase decisive cu Senegal.

Foden este doar al patrulea jucator din istoria Angliei care isi trece in cont doua pase de gol in faza eliminatorie a Cupei Mondiale. Ceilalti trei sunt Bobby Moore (1996), Keith Newton (1970) si David Beckham (2002).

In plus, Foden (22 de ani si 190 de zile) este al doilea cel mai tanar jucator cu doua pase decisive in faza eliminatorie la Cupa Mondiala, dupa brazilianul Ronaldo Nazario (21 de ani si 284 de zile) contra Danemarcei in 1998.

Anglia: Pickford - Walker, Stones (Dier 76), Maguire, Shaw - Rice, Henderson (K. Phillips 82), Bellingham (Mount 76) – Saka (Rashford 65), Kane, Foden (Grealish 65). Selectioner: Gareth Southgate.

Senegal: E. Mendy - Sabaly, Koulibaly, Abdou Diallo, Jakobs (Ballo 84) - Ismaila Sarr, N. Mendy, Ciss (Pape Gueye 46), Diatta (Pape Sarr 46) - Ndiaye (Dieng 46) - Dia (Diedhiou 72). Selectioner: Aliou Cisse.

Cartonaşe galbene: Koulibaly 76