Cupa Mondiala 2014

Olanda prinde podiumul Cupei Mondiale

Olanda a transat soarta finalei mici a Cupei Mondiale inca din prima repriza in fata unui adversar anemic, care nu si-a revenit complet dupa dezastrul cu Germania din semifinale. Van Persie, de la punctul cu var, Blind si Wijnaldum au adus locul 3 Olandei, la capatul unui joc in care jucatorii echipei gazda au iesit in evidenta doar prin modul in care au intonat imnul tarii.
LINKURI RAPIDE: Grupe CM 2014 - Clasamente actualizate, rezultate, program | Golgheteri Tabloul faza finalaCalendar pe zile CM 2014 | Prezentare: Toate echipele | Loturi finale | Top 20 de lucruri de stiut despre Mondial

Brazilienii au avut un start de cosmar in compania Olandei, dupa ce Silva a fost lasat in situatie de unu la unu cu Arjen Robben, agatat la limita careului. Djamel Haimoudi a indicat punctul cu var, iar Van Persie a deschis scorul printr-o executie sigura (3). Algerianul de la centru a uitat insa sa-l elimine pe stoperul gazdelor, care a scapat cu un simplu avertisment.

In minutul 17, olandezii si-au dublat avantajul in urma unei actiuni desfasurate in flancul drept. Blind a primit la 11 metri si a inscris pentru 2-0 cu un sut sec sub transversala. Daca la primul gol jucatorii Selecao au considerat ca se impunea o lovitura libera din afara careului, aici la fel de bine se putea acorda ofsaid la faza care a condus la al doilea gol al europenilor.

Oscar a semnat prima ocazie a Braziliei, la mijlocul reprizei, cand goalkeeperul Olandei a retinut de la firul ierbii o minge trimisa din preajma careului.

Spre finalul primei reprize, David Luiz a trecut pe langa o minge pe care scria "1-2", scorul pauzei fiind cel stabilit de Daley Blind.

Felipao a mutat la pauza, dar prima faza notabila la poarta lui Cillessen s-a consumat abia in minutul 60, cand Ramires a trimis imprecis de la 16 metri.

Arbitrul algerian a continuat in nota partidei, cu o noua decizie gresita la un fault in careu al lui Daley Blind asupra lui Oscar. Haimoudi a considerat ca brazilianul simulase, scotand al cincilea avertisment si deposedand tara gazda de o lovitura de pedeapsa.

In prelungiri, Wijnaldum a dus scorul la 3-0 dupa o pasa primita din banda dreapta de la Janmaat. Wijnaldum l-a prins pe picior gresit pe Julio Cesar printr-un sut fara preluare la coltul scurt.

Brazilia: Julio Cesar, Maicon, Thiago Silva, David Luiz, Maxwell - Luiz Gustavo (Fernandinho 46), Paulinho (Hernanes 57) - Ramires (Hulk 73), Oscar, Willian - Jo.

Olanda: Cillessen (Vorm 90+3) - De Vrij, Vlaar, Martins Indi - Kuyt, Wijnaldum, Clasie (Veltman 90), Blind (Janmaat 71) - Sneijder - Robben, Van Persie

Arbitru: Djamel HAIMOUDI (Algeria)

Cartonase galbene: Silva 3, Fernandinho 54, Oscar 69/ Robben 6, De Guzman 37