Cupa Mondiala 2014

Ivorienii debuteaza victorios la CM 2014, 2-1 cu Japonia

Coasta de Fildes a dispus de Japonia, scor 2-1, intr-un meci in care experienta lui Didier Drogba s-a dovedit a fi decisiva. Japonezii au condus la pauza, dupa golul inscris in minutul 16 de Honda, dar au pierdut totul in doar doua minute, la mijlocul partii secunde, cand Bony si Gervinho si-au pus capul la contributie si au adus prima victorie a Coastei de Fildes in Grupa C.

LINKURI RAPIDE: Grupe CM 2014 - Clasamente actualizate, rezultate, program | Golgheteri Taboul faza finalaCalendar pe zile CM 2014 | Prezentare: Toate echipele | Loturi finale | Top 20 de lucruri de stiut despre Mondial

Niponii au deschis scorul dupa primul sfert de ora de joc. Keisuke Hond l-a invins pe Barry cu un sut precis in coltul stanga sus al portii, dupa o pasa primita de la Yuto Nagatomo.

Japonia isi putea dubla avantajul, in minutul 21, cand Barry a scos excelent in fata lui Atsuto Uchida.

Coasta de Fildes a avut doua sanse de a marca spre finalul primei parti, cand Arthur Boka nu a reusit sa transforme in gol o lovitura libera de la distanta mica, mingea trecand putin peste bara transversala (31). In minutul 43, Kalou a reluat imprecis o minge centrata din flancul stang de atac.

Africanii au izbutit intoarca scorul in doar doua minute, prin Bony si Gervinho. Totul s-a schimbat dupa introducerea lui Didier Drogba. Ambii au inscris din apropiere, gratie unor lovituri de cap la care Kawashima nu a mai avut raspuns.

In minutul 83, Kawashima a scos cu greu in corner un sut trimis de Drogba din lovitura libera, de la aproximativ 30 de metri. Tot Drogba, trei minute mai tarziu, a semnat ultima ocazie a meciului cu o noua executie puternica, deviata de aceasta data de fundasii adversi.

Coasta de Fildes: Barry - Aurier, Zokora, Bamba, Boka (Djakpa) - Die (Drogba 62), Tiote - Gervinho, Y. Toure, Kalou - Bony (Ya Konan 78)

Japonia: Kawashima - Uchida, Yoshida, Morishige, Nagatomo - Yamaguchi, Hasebe (Endo 54) - Okazaki, Honda, Kagawa (Kakitani 86) - Osako (Okubo 68)

Arbitru: Enrique OSSES

Cartonase galbene: Bamba 54, Zokora 58/ Yoshida 23, Morishige 64