Cupa Mondiala 2014

Grecia se califica rusinos in optimi

Grecia s-a calificat marti noapte in optimile de finala ale Cupei Mondiale, pentru prima oara in istoria ei. Insa, victoria cu 2-1 obtinuta in fata Coastei de Fildes a fost una mincinoasa. La 1-1, scor la care africanii mergeau mai departe, grecii au primit un penalty inventat de arbitru in ultimele secunde de joc.
UTILE CM 2014: Grupe CM 2014 - Clasamente actualizate, rezultate, program | Golgheteri Tabloul faza finalaCalendar pe zile CM 2014 | Prezentare: Toate echipele | Loturi finale | Top 20 de lucruri de stiut despre Mondial

Grecii au deschis scorul si au avut pe durata partidei nu mai putin de trei bare. Numai ca ivorienii au egalat si erau calificati in optimi, la 1-1.

Meciul se indrepta spre un rezultat de egalitate, cand arbitrul de centru a dictat un penalty in minutul 90+3. Centralul a considerat ca Samaras a fot faultat in careu, insa de fapt grecul isi agatase singur piciorul de adversar, cersind si simuland un fault de cea mai joasa speta.

Acelasi Samaras a executat cu sange rece si adus Greciei calificarea.

Samaras daduse si pasa de gol pentru Samaris, la 1-0, in finalul primei reprize. Golul de 1-1 a fost marcat de Bony.

Grecia a avut trei bare, dintre care primele doua ale lui Holebas si Karagounis puteau fi lejer gol.

Insa, daca grecii nu avut noroc de gol, arbitrul de centru i-a ajutat la final sa se califice.