Cupa Mondiala 2014

Germania este prima semifinalista de la Cupa Mondiala, dupa 1-0 cu Franta

Germania s-a calificat in semifinalele Cupei Mondiale din Brazilia, vineri seara, in urma victoriei la limita, scor 1-0, inregistrate in fata Frantei. Mats Hummels a semnat singura reusita a meciului, gol care a trimis Germania in careul de asi. Cu un om mai putin pe teren, fotbalistic vorbind, in persoana lui Paul Pogba, cocosii nu au putut emite pretentii in fata unei echipe exacte in aparare, care a stiut tot timpul ce isi doreste. Nemtii au tras un singur sut pe poarta pana in minutul 70, Schurrle indulcind statisticile spre final, cand a ratat doua ocazii imense, trase la indiggo.
LINKURI RAPIDE: Grupe CM 2014 - Clasamente actualizate, rezultate, program | Golgheteri Taboul faza finalaCalendar pe zile CM 2014 | Prezentare: Toate echipele | Loturi finale | Top 20 de lucruri de stiut despre Mondial

Meciul a inceput cu o usoare dominare a nemtilor, insa prima faza fierbinte avea sa se consume la poarta aparata de Neuer. Benzema a pus latul putin alaturi la o minge intoarsa de Valbuena in zona punctului cu var (8). Patru minute mai tarziu, Hummels a rezolvat o noua sarja a cocosilor, desfasurata in flancul stang.

Minutul 13 avea sa fie cu ghinion pentru francezi, dupa ce tabela de pe Maracana s-a modificat la capatul unei faze fixe a Germaniei. Kroos a centrat perfect in marginea careului mic, iar Hummels a aparut ideal acolo, dominandu-l in aer pe Raphael Varane. Finalizarea a fost una lipsita de cusur - lovitura de cap imparabila, care a muscat din bara transversala a portii lui Lloris.

La mijlocul primei reprize, Klose a solicitat penalti la un presupus fault in suprafata de pedeapsa. Arbitrul argentinian a lasat jocul liber, ca si in minutul 34, la caderea teatrala a lui Muller.

Francezii s-au trezit la viata, cu zece minute inainte de pauza, cand Valbuena a incercat un cros din 7 metri, fiind continuat de Benzema cu o reluare in blocaj din 4-5 metri.

Prima parte s-a incheiat cu acelasi Benzema in pozitie de finalizare. Neuer a urmarit actiunea francezului in preajma careului si a retinut de la coltul scurt.

La un sfert de ora de la reluarea jocului, Varane a cautat vinclul portii cu o lovitura de cap de la 11 metri, rezolvata de Neuer.

In minutul 70, Muller a fost la un pas de a gasi coltul lung printr-un sut din pozitie lateral dreapta, intr-o faza in care Schurrle astepta pasa pe 6 metri.

Spre final, cocosii au crescut presiunea la poarta lui Neuer, care s-a remarcat la sutul din minutul 76 al lui Matuidi, dupa ce initial fusese salvat de Hummels in fata lui Karim Benzema.

Schurrle putea rezolva calificarea inca din minutul 82, dar Lloris a lasat bine un picior in urma si a scos incredibil in fata jucatorului lui Chelsea, scapat din marcaj. Lucru repetat si cinci minute mai tarziu, cand neamtul a fost blocat intr-o pozitie asemanatoare.

In prelungiri, Neuer a intervenit salvator la una din putinele actiuni inspirate ale lui Benzema.

Franta: Lloris - Debuchy, Varane, Sakho (Koscielny 72), Evra - Matuidi, Cabaye (Remy 73), Pogba - Valbuena (Giroud 85), Benzema, Griezmann

Germania: Neuer - Lahm, Boateng, Hummels, Howedes - Schweinsteiger, Khedira - Muller, Kroos (Kramer 90+2), Ozil (Gotze 83) - Klose (Schurrle 69)

Arbitru: Nestor Pitana (Argentina)

Cartonase galbene: Khedira 55, Schweinsteiger 80