Cupa Mondiala 2014

Belgia invinge cu greu o superba echipa a SUA

Belgia a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de SUA, echipa pregatita de Klinsmann, scor 2-1, la capatul unui meci in care tabela de pe Arena Fonte Nova din Salvador a ramas neschimbata in primele 90 de minute. Americanii erau sa bata in minutul 90+3, dar au fost semnalizati total eronat in ofsaid intr-o faza in care golul a batut la usa. Introdus in startul prelungirilor, Lukaku a devenit omul meciului in scurt timp, cu un assist si un gol la poarta senzationalului Tim Howard. Americanii au inscris si ei, dar nu au putut egala in ciuda unei presiuni fantastice pe final, tradati de golgheterul si capitanul Dempsey si de lipsa de experienta. Insa, chiar si asa, progresul acestei echipe a fost unul enorm. Au fost niste prelungiri cu trei goluri, cele mai frumoase prelungiri de la aceasta Cupa Mondiala. Tabolul sferturilor de finala este aici.
LINKURI RAPIDE:  Tabloul faza finalaCalendar pe zile CM 2014 | Prezentare: Toate echipele | Loturi finale | Top 20 de lucruri de stiut despre Mondial

La putin timp dupa fluierul de start al algerianului Djamel Haimoudi, contestat de Jurgen Klinsmann inaintea meciului, Origi a scapat singur spre poarta lui Howard si a finalizat din unghi pe directia americanului.

Dempsey a semnat prima ocazie a SUA, dupa ce a fost foarte aproape sa transforme in gol o nesincronizare in defensiva a lui Vincent Kompany (22).

Belgienii au raspuns imediat, la urmatorul atac, prin sutul imprecis al lui De Bruyne din interiorul careului, la o faza in care Howard plonjase in coltul opus si era batut.

De Bruyne a pus capat primei parti cu o executie fara preluare de la limita careului, insa pe directia portarului american.

Actul secund a debutat in aceeasi nota, cu Mertens in pozitie de finalizare si Howard saltand mingea de sub bara in corner printr-o parada spectaculoasa.

In minutele 55 si 57, Origi a trecut milimetric pe langa o reluare decisiva la centrarea de pe dreapta a lui Vertonghen, pentru ca mai apoi sa trimita in tranvsersala, cu capul, o minge primita de la Alderweireld.

Acelasi Origi, un sfert de ora mai tarziu, a irosit o noua oportunitate de a-si aduce echipa in avantaj, la o actiune personala a lui Mirallas.

Suita de ratari a europenilor a continuat, iar Mirallas a trimis la fel de neinspirat (75). Cu zece minute inainte de final, Howard a intervenit in-extremis la un sut-covrig al lui Eden Hazard.

SUA a fost semnalizata in ofsaid in minutul 90, cand Wondolowski se afla in careu in pozitie ideala, dar a sutat pe langa. Arbitrul a indicat insa gresit pozitie de afara din joc.

In cea de-a doua pauza, selectionerul Belgiei a schimbat decisiv, introducandu-l in teren pe Lukaku in locul lui Origi. La doua minute dupa aceasta mutare, Lukaku i-a pasat in careu lui De Bruyne, care nu a mai ratat, invingandu-l pe Howard cu un sut in plasa lateral-interioara.

Belgia s-a crezut sfertfinalista inca din minutul 105, odata cu reusita lui Lukaku, la o faza in care protagonistiii primului gol au inversat rolurile.

Lucrurile nu au stat tocmai asa, deoarece Green, de asemenea introdus pe teren in prelungiri, a redus din diferenta cu o reluare din apropiere.

Courtois a evitat loviturile de departajare cu o interventie de mare portar la o schema de joc care a surprins pentru moment defensiva yankeilor. Dempsey a fost blocat in ultimul moment de goalkeeperul Belgiei.

BELGIA: Courtois - Alderweireld, Van Buyten, Kompany, Vertonghen - Fellaini, Witsel - Mertens (Mirallas 61), De Bruyne, Hazard (Chadli 111) - Origi (Lukaku 91)

SUA: Howard - Johnson (Yedlin 31), Cameron, Besler, Gonzalez, Beasley - Bedoya (Bedoya 105+2), Bradley, Jones, Zusi (Wondolowski 72) - Dempsey

Arbitru: Djamel HAIMOUDI (Algeria)

Cartonase galbene: Kompany 42/ Cameron 18