Cupa Mondiala 2014

Argentina obtine o victorie scurta cu Bosnia

Argentina a bifat prima victorie la Cupa Mondiala, 2-1 cu Bosnia, duminica noapte, dupa un autogol venit la putin timp dupa primul fluier, urmat de reusita lui Lionel Messi din partea secunda. "Pumele" au evoluat destul de economicos in fata unui adversar artagos, care a dat in multe momente impresia ca poate mai mult. Ibisevic a stabilit scorul final. Autogolul lui Kolasinac este cel mai rapid din istoria Campionatului Mondial.
LINKURI RAPIDE: Grupe CM 2014 - Clasamente actualizate, rezultate, program | Golgheteri Taboul faza finalaCalendar pe zile CM 2014 | Prezentare: Toate echipele | Loturi finale | Top 20 de lucruri de stiut despre Mondial

Kolasinac a inscris cel mai rapid gol de la aceasta editie de Cupa Mondiala. Si din istoria turneelor finale. A fost vorba despre un autogol, al doilea al turneului, venit la o faza fixa a "pumelor", la care fundasul lateral stanga al Bosniei a intervenit stangaci, trimitand balonul in proprie poarta.

Bosniacii si-au aratat coltii, in minutul 14, cand Misimovic a aruncat mingea peste apararea Argentinei, iar Hajrovic, cu o preluare prea larga, nu a putut sa il bata pe Romero din cativa metri.

Cu un sfert de ora inainte de pauza, Mascherano a aparut in pozitie de finalizare cu un sut in forta din afara careului, respins de Begovic.

Dzeko nu a fost mai precis, la urmatorul atac, dupa ce a tras din intoarcere peste poarta lui Romero. Europenii au incheiat prima parte in atac, cu o mare ocazie de gol. Lulic l-a evidentiat pe Romero cu o lovitura de cap, din plin fuleu. Portarul Argentinei s-a intins si a scos de langa bara.

Nemultumit de evolutia jucatorilor sai, Sabella a mutat imediat la pauza: Higuain in locul lui Maxi Rodriguez si Gago pentru Campagnaro.

Hajrovic a fost omul responsabil cu suturile spre poarta lui Romero, exact in interventii in minutele 50 si 55.

Inexistent pe teren, Lionel Messi a iesit la rampa, la mijlocul reprizei a doua, cand a dublat avantajul pumelor cu o executie plasata din marginea careului. Piticul Barcelonei a spart gheata cu un gol care a venit la putin timp dupa primele fluieraturi aparute la adresa sa.

Spre final, Ibisevic a inscris primul gol din istoria Bosniei la Cupa Mondiala, cu un sut printre picioarele lui Romero.

Argentina: Romero - Zabaleta, Campagnaro (Gago 46), Garay, Fernandez, Rojo - Maxi (Higuain 46), Mascherano, Di Maria - Messi, Aguero (Biglia 87)

Bosnia: Begovic - Mujdza (Ibisevic 69), Bicakcic, Spahic, Kolasinac - Misimovic (Medunjanin 74), Pjanic, Lulic, Besic - Hajrovic (Visca 71) - Dzeko

Arbitru: Joel AGUILAR (El Salvador)

Cartonase galbene: Rojo 25/ Spahic 63