Cupa Mondiala 2014

Argentina accede in careul de asi al Cupei Mondiale

Argentina a invins la limita Belgia, scor 1-0, in sferturile de finala ale Cupei Mondiale, gratie golului inscris devreme in meci de Gonzalo Higuain. Belgienii au cautat in permanenta golul egalizator, dar s-au izbit de apararea fara cusur a pumelor, care vor intalni Olanda sau Costa Rica, in faza semifinalelor.
LINKURI RAPIDE: Grupe CM 2014 - Clasamente actualizate, rezultate, program | Golgheteri Tabloul faza finalaCalendar pe zile CM 2014 | Prezentare: Toate echipele | Loturi finale | Top 20 de lucruri de stiut despre Mondial

Asemeni sfertului de finala dintre Brazilia si Columbia, argentinienii au furat startul cu un gol inscris rapid, in minutul 8, de Higuain. Varful "pumelor" l-a lasat masca pe Courtois, cu un sut imparabil de la 14-15 metri, in urma unui carambol norocos.

Europenii au replicat timid, in doua randuri prin Vincent Kompany, continuat de De Bruyne, la mijlocul reprizei, cand mijlocasul ofensiv al Belgiei a trimis un sut sanatos din afara careului, iar Romero a respins cu dificultate in lateral.

In minutul 33, Angel Di Maria a fost inlocuit cu jucatorul Benficai Lisabona, Enzo Perez, din cauza unei accidentari care ar putea sa il scoata din cartile acestui Mondial.

Cu cinci minute inainte de pauza, Lionel Messi a executat slab o lovitura libera foarte periculoasa, aproape de tusa careului de 16 metri. Atacantul de buzunar al Argentinei a trimis pe langa bara din stanga lui Courtois.

Mirallas putea restabili egalitatea, in minutul 42, printr-o lovitura de cap din zona punctului cu var la centrarea de pe stanga a lui Vertonghen.

La zece minute de la reluare, Higuain a trecut pe langa dubla, cu un sut in bara transversala. Higuain a primit la 25 de metri de tinta, a patruns prin apararea permeabila a belgienilor si a finalizat in bara de la 12-13 metri.

Garay a fost foarte aproape de a trimite in proprie poarta, in minutul 66, dupa o centrare parsiva venita de pe partea dreapta din gheata lui De Bruyne.

Romero si-a pastrat poarta intacta pana in final, in ciuda insistentelor in atac ale belgienilor, care au fortat cu toate liniile. Pe contraatac, Messi a scapat singur cu Courtois, dar nu a putut sa il invinga pe acesta pentru a 8-a oara in intalnirile directe.

Argentina: Romero - Zabaleta, Demichelis, Garay, Basanta - Biglia, Mascherano, Di Maria (Perez 33) - Lavezzi (Palacio 71), Messi, Higuain (Gago 81)

Belgia: Courtois - Alderweireld, van Buyten, Kompany, Vertonghen - Witsel, Fellaini, De Bruyne - Mirallas (Mertens 60), Origi (Lukaku 60), Hazard (Chadli 76)

Arbitru: Nicola Rizzoli (Italia)

Cartonase galbene: Biglia 75/ Hazard 53, Alderweireld 69