Cupa Ligii

Steaua se califica cu rezervele in sferturile Cupei Ligii

Steaua a trecut la limita de Rapid, scor 2-1, in optimile Cupei Ligii, intr-un meci in care campioana a evoluat cu rezervele, punand pret pe returul cu Stromsgodset, de saptamana viitoare, iar giulestenii cu juniorii. Meciul a avut nerv, respectand in multe momente titulatura de derbi, desi se disputa in cadrul unei competitii pe care doar Horia Ivanovici, cel care repeta in mod obsesiv "cupa de 1 milion de euro", pare sa o considere importanta. Steaua a venit cu rezervele pe Giulesti, ASA Targu Mures s-a prezentat cu multi juniori la barajul cu CSMS Iasi, iar CFR Cluj urmeaza sa se prezinte cu echipa a doua, maine, la Iasi.

Jocul din Giulesti a inceput de la 1-0 pentru Steaua, dupa ce Keseru a reusit o deschidere rapida de scor, in minutul 9, la capatul unei faze in care Valceanu a scapat singur spre poarta, dar s-a pierdut in fata lui Draghia. Keseru a aparut inspirat la limita careului si a finalizat cu sete, pe jos.

Cinci minute mai tarziu, vietnamezul Pham a avut o finalizare caraghioasa intr-o situatie de unu la unu cu Draghia, in care a cautat lobul peste goalkeeperul advers.

Primul cartus a giulestenilor a fost tras in minutul 23, cand Cojocaru a respins incredibil executia din apropiere a lui Andrei Ciolacu.

La urmatorul atac, Selagea a restabilit egalitatea dupa patrunderea frontala a lui Alexandru Coman. Rapidistul a profitat de faptul ca fundasii Stelei se concentrasera in zona lui Coman si l-a executat pe Cojocaru cu un sut imparabil la coltul lung.

In minutul 27, Keseru a trecut pe langa dubla, singur cu Draghia. Varful Stelei si-a driblat din preluare adversarul direct si a finalizat peste bara portii lui Draghia.

Imediat dupa pauza, Keseru a readus Steaua in avantaj la o faza care nu anunta nimic. Iacob a intrat neglijent asupra lui Neagu in suprafata de pedeapsa, iar Keseru a realizat dubla de la punctul cu var.

In minutul 58, Adrian Cojocaru a luat o decizie cel putin discutabila intr-un moment in care Paul Parvulescu s-a dus tinta spre Alexandru Coman, l-a luat de gat pe rapidist si l-a pus la pamant. Colac peste pupaza, centralul partidei a scos cate un avertisment pentru cei doi jucatori, desi stelistului i se potrivea mai degraba rosu, in ton cu culorile clubului de care apartine.

Cu douazeci de minute inainte de final, Keseru putea realiza hat-trick-ul, dar s-a complicat inutil in fata lui Draghia, cu o pasa spre un coechipier, la un atac ce putea aduce linistea in Giulesti.

Rapidul a riscat mult in atac pe final de meci, iar Chipciu, scapat singur cu Draghia, nu a putut sa il invinga pe goalkeeperul Rapidului in ultimele secvente.

Rapid: Draghia - Tinc, Al. Iacob, Lung, M. Stoica - Paun, Sandulescu (V. Negru 46) - Al. Coman, Pancu, Selagea (M. Martin 61) - Ciolacu
Rezerve: A. Misa, Negru, Calin, A. Dumitru, Burcea, Saveanu, M. Martin

Steaua: Cojocaru - Pham (A. Prepelita 77), Aldea, Filip, Tosca - Neagu, Stanciu (C. Rapa 66) - Gradinaru, Valceanu, Parvulescu (Al. Chipciu 72) - Keseru
Rezerve: Arlauskis, Rapa, Chipciu, Iancu, Prepelita, Latovlevici, Varela

Arbitru: Adrian Cojocaru

Cartonase galbene: Sandulescu 30, Misca 43 (pe banca de rezerve), V. Negru 56, Coman 59/ Parvulescu 59, R. Gradinaru 87