Cupa Africii

Zambia ia Cupa Africii dupa o finala ca-n povesti

Zambia a castigat, in premiera, Cupa Africii, dupa ce s-a impus in fata Coastei de Fildes la loviturile de departajare, scor 8-7. Pe durata timpului regulamentar, scorul a fost egal, 0-0.
Aflata la a treia finala de Cupa a Africii pe Natiuni, Zambia a reusit surpriza si s-a impus in fata vedetelor din Coasta de Fildes.

Pe durata timpului regulamentar, Zambia a fost echipa mai periculoasa, insa Coasta de Fildes putea transa soarta finalei in minutul 70.

Ivorienii au beneficiat de o lovitura de departajare, insa Didier Drogba a ratat, astfel ca s-a ajuns in prelungiri, dupa ce Zambia a lovit bara laterala prin Katongo.

In prelungiri, cele doua echipe au jucat la asteptare, iar apoi s-a mers la loviturile de departajare.

Pana la 7-7, cele doua echipe au mers cap la cap. Kolo Toure a ratat primul penalty, dar Kalaba nu a profitat. Imediat, Zambia a mai primit o sansa, dupa penaltiul ratat de Gervinho, iar Sunzu n-a iertat si a adus trofeul.