CM 2018

Columbia calca in picioare Polonia si o trimite acasa

Sursă foto: twitter.com/FIFAWorldCup

Echipa Columbiei a predat, duminica seara, o adevarata lectie de fotbal tactic Poloniei, pe care a invins-o la Kazan, cu 3-0 (2-0), intr-un meci din Grupa H a Cupei Mondiale.

Polonia, echipa care administra doua infrangeri severe Romaniei in preliminariile pentru turneul final din Rusia, a inceput avantat meciul impotriva Columbiei, dar au intalnit o echipa care s-a autodepasit prin organizare si daruire.

Dupa iuresul de inceput al jucatorilor pregatiti de Adam Nawalka, sud-americanii au iesit la joc si au inceput sa desfaca marunt, bucata cu bucata, apararea poloneza pana cand James Rodriguez a gasit centrarea perfecta pentru impunatorul Yarri Mina.

Asa am trait Polonia - Columbia

Noul fundas al Barcelonei s-a inaltat in sase metri si a punctat cu capul pentru 1-0 inaintea pauzei. Un avantaj care le-a dat linistea necesara columbienilor pentru a pregati loviturile decisive din partea secunda.

“El Tigre” Radamel Falcao, marele absent al precedentului turneu final mondial, a lovit decisiv in minutul 72 din pasa fabuloasa oferita de Quintero. O finalizare cu exteriorul si un strigat de eliberare care s-a auzit pana peste ocean in Columbia natala.

Bagata in corzi, vlaguita de efort si fara nicio ideea de a raspunde provocarii, Polonia a mai incasat o lovitura in minutul 77 de la Quadrado. Neobositul mijlocas de banda lasat singur cu portarul de James Rodriguez, dirijorul Columbiei la centrul terenului.

Polonia a tresarit in minutul 88 la sutul lui Lewandowski, golgeterul din preliminarii, dar Ospina le-a anulat europenilor sansa golului de onoare.

Columbia continua cursa spre optimi si are meci decisiv cu Senegal, in timp ce Poloniei nu-i mai ramane de aparat decat onoarea in meciul cu Japonia, echipa care va trage cu dintii pentru calificare.