Wolfsburg bate la Moscova si pune presiune pe Manchester United

VFL Wolfsburg s-a impus in fata celor de la CSKA Moscova, miercuri, si a trecut la conducerea Grupei B in Liga Campionilor.

Formatia germana a transat disputa de pe arena Khimki, cu 2-0, internationalul Schurrle fiind la originea ambelor goluri.

Jucatorul adus in vara de la Chelea l-a invins pe portarul Akinfeiev cu un sut in forta din lateralul careului in minutul 67, pentru ca in finalul meciului sa finalizeze cu un sut pe jos din 16 metri excelenta pasa a lui Jung. Acesta a creat intreaga faza depasind in dribling nu mai putin de trei adversari in marginea terenului.

Andre Schurrle devine al cincilea jucator german care marcheaza in Liga Campionilor pentru trei echipe diferite: Bayer Leverkusen, Chelsea si Wolfsburg.

Wolfsburg, 9 puncte dupa acest meci, trece la conducerea grupei, in timp ce Manchester United si PSV Eindhoven raman in cursa pentru un loc in optimi dupa remiza alba de pe Old Trafford.

Lindegard a ratat cea mai mare ocazie a meciului pentru United in minutul 73. Acesta a reluat mult peste poarta dintr-o pozitie favorabila nemarcat in interiorul careului advers.