(VIDEO) Un gol marcat de Gheorghe Hagi in topul celor mai frumoase 50 din Liga Campionilor

Publicatia France Football, cea care decerneaza annual trofeul Balonul de Aur, a realizat in aceasta perioada un top al celor mai spectaculoase 50 de goluri marcate in istoria Ligii Campionilor (1992-2020).

Printre reusitele selectate si care au ramas in istorie se numara si golul marcat de Gheorghe Hagi (locul 19) pe cand evolua pentru Galatasaray impotriva celor de la AS Monaco.

Golul lui Hagi a fost selectat din meciul disputat la Istanbul pe 12 setembrie 2000 in faza grupelor, partida castigata de Galatasaray in minutele de final.

Echipa turca a condus cu 2-0 prin reusitele lui Jardel (16) si Hagi (29), monegascii au revenit la 2-2 dupa golurile marcate de Nonda (50) si Simone din penalty (62).

Brazilianul Capone avea sa marcheze golul victoriei lui Galatasaray, cu zece minute inaintea finalului.

Revenind la golul lui Hagi, acesta a fost marcat dupa o demarcare in flancul stang si o executie de la aproximativ 30 de metri.

Avertizat inca din minutul 22, Hagi a fost eliminat in minutul 69 al meciului. Dupa doar trei minute echilibrul numeric pe teren a fost restabilit ca urmare a eliminarii lui Dabo de la Monaco.

Echipele care au evoluat in acel meci:

Galatasaray : Taffarel - Capone, Popescu, Bülent, Hakan Unsal - Suat, Okan, Emre - Hagi, Umit, Jardel. Entraîneur : Mircea Lucescu.

Monaco : Porato - Irles, Christanval, Marquez, Leonard - Djetou, Dabo, Bonnal, Giuly - Nonda, Simone. Entraîneur : Claude Puel.