Steaua avanseaza in Liga Campionilor, urmeaza Aktobe

Steaua a avut castig de cauza si in meciul retur impotriva campioanei Norvegiei, dupa o victorie, scor 2-0, obtinuta pe acelasi tipar, cu Stromsgodset avand initiativa in atac, evidentiindu-l din nou pe Arlauskis si Steaua muscand in partea secunda. Steaua a punctat la coeficient cu un sfert de ora inainte de final, cand Cristi Tanase a iesit la rampa si a pasat ideal pentru Cornel Rapa. Stanciu a inghetat tabela, in minutul 84.  Astfel, Steaua merge mai departe in preliminariile Ligii Campionilor, scor 3-0 la general, in turul III urmand a da piept cu formatia  Aktobe, prima mansa avand loc pe 29/30 iulie, iar returul pe 5/6 august.

Cu un prim 11 identic celui afisat in tur, norvegienii au avut un start mai bun de meci, putin lipsind ca Fossum sa scape singur cu Arlauskis, in minutul 7, intr-o faza in care Varela a strans bine, rezolvand cu pretul unui corner.

Latovlevici a oferit replica ros-albastrilor, trei minute mai tarziu, cand Kwarasey a anulat executia din cadere a fundasului lateral al campioanei Romaniei.

[news-108408]

La mijlocul reprizei, Cristi Tanase a aparut la finalizare cu un sut din drop ce a ocolit poarta aparata de ghanezul Kwarasey.

Cu cinci minute de pauza, Chipciu s-a demarcat excelent in marginea careului mic si a reluat pe directia lui Kwarasey, cu capul, mingea centrata de de partea stanga de Cristi Tanase.

Actul secund a debutat cu o parada de generic a lui Arlauskis, care a blocat fantastic sutul in forta al lui Kastrati, de la aproximativ 20 de metri (47).

In minutul 58, Kastrati a trecut din nou pe langa deschiderea scorului, dupa ce a trimis milimetric pe langa stalpul din stanga lui Arlauskis.

73 de minute a asteptat Tanase pentru a straluci, la capatul unei faze in care a facut tot ce a vrut cu apararea adversa si i-a pus o minge pe tava lui Rapa, cel care a modificat tabela de pe Arena Nationala cu o reluare simpla din apropiere.

Norvegienii au cazut pe final, iar Stanciu a convertit in gol o actiune impetuoasa desfasurata in flancul stang de atac, cu Tanase si Chipciu la "butoane".

Steaua: Arlauskis - Rapa, Szukala, Varela, Latovlevici - Prepelita, Filip - Popa (Gradinaru 72), Sanmartean (N. Stanciu 60), Tanase - Chipciu (Valceanu 87)
Rezerve: Cojocaru - Iancu, Stanciu, Parvulescu, Gradinaru, Keseru, Vilceanu

Stromsgodset: Kwarasey - Vilsvik (Wikheim 62), Hoibraten, Storbaek, Hamoud - Stroflor (Sorum 76), Abu, Junior (Kovacs 76), Kastrati - Fossum, Ogunjimi
Rezerve: Gundersen, Boateng, Odegaard, Gjerstrom, Peter Kovacs, Wikheim, Sorum

Arbitru: Eitan Shemeulevitch (Israel)

Cartonase galbene: L. Filip 78/ Storflor 31