Real Madrid este noua regina a Europei

Atletico Madrid a fost la cateva zeci de secunde sa ia Liga Campionilor, sambata seara. Atletico a condus cu 1-0, insa a fost egalata in minutele de prelungire ale reprizei a doua. Apoi, in reprizele de prelungiri, Real Madrid a mai marcat de trei ori, castigat Liga Campionilor 2014.

Golul lui Godin, venit pe fondul unei erori imense a legendarului portar dintre buturile Realului, Iker Casillas, nu a fost suficient pentru ca formatia pregatita de Diego Simeone sa castige primul titlu in Liga Campionilor. Sergio Ramos a egalat situatia in prelungirile timpului regulamentar, iar Gareth Bale a adus cel de-al zecelea trofeu pe Santiago Bernabeu, in a doua repriza de prelungiri, dupa o actiune impetuoasa a argentinianului Angel Di Maria. Marcelo si Ronaldo, din penalti, au stabilit scorul final, 4-1 pentru Real Madrid. In urma acestei finale, visul "La Decima" s-a transformat in realitate pentru "albi", care au ajuns la zece trofee castigate in cea mai prestigioasa competitie intercluburi din lume.

Finala a inceput cu o lovitura pentru Diego Simeone, care s-a vazut pus in situatia ingrata de a-l inlocui pe cel mai bun om al sau, Diego Costa, din cauza accidentarii care il dadea pe brazilian out inca dinainte de primul fluier al lui Bjorn Kuipers. Zece minute a rezistat Diego Costa pana sa fie inlocuit cu Adrian Lopez.

Ocaziile nu au fost multe la numar, asa vom derula pana la mijlocul primei parti, cand Modric nu a putut sa il surprinda din lovitura libera pe Courtois, lucru incercat mai apoi si de Cristiano Ronaldo.

In minutul 33, Gareth Bale a irosit o sansa buna de a deschide scorul pe Estadio da Luz. Galezul a recuperat un balon la mijlocul terenului si nu s-a mai oprit pana la limita careului, de unde avea sa finalizeze putin alaturi de stalpul din dreapta lui Courtois.

Au inscris, in schimb, Los Rojiblancos, in minutul 36. Iker Casillas a gafat inexplicabil la o lovitura libera, iar Godin l-a invins cu o lovitura de cap plasata la coltul lung.

Cinci minute mai tarziu, Adrian Lopez a finalizat peste bara o noua faza fixa, dupa centrarea de la coltul terenului a lui Gabi.

In minutul 55, Cristiano Ronaldo i-a dat mana peste cap lui Courtois, cu o executie in forta din lovitura libera, totul soldandu-se cu o lovitura de colt pentru "albi".

La urmatorul atac, Adrian Lopez a fost foarte aproape sa il surprinda pe Casillas cu un voleu superb din interiorul careului, la o respingere gresita a fundasilor adversi.

Benzema a asezat pentru Isco la 16 metri, dar acesta nu a reusit sa gaseasca drumul spre poarta lui Courtois (67). Nici Bale nu a fost mai precis, in minutele 72 si 78.

La una din ultimele faze ale timpului regulamentar, Sergio Ramos a acoperit eroarea prietenului sau, Iker Casillas, cu o lovitura de cap imparabila, de la 7-8 metri, venita tot in urma unei faze fixe.

Singura ocazie a primei reprize de prelungiri a venit la poarta lui Atletico, dupa ce Varane a trimis cu capul pe directia lui Courtois, din corner.

In minutul 111, Di Maria a rupt ritmul in banda stanga de atac, profitand si de faptul ca Juanfran a incheiat meciul intr-un picior, a fost blocat pentru moment de Courtois, care a deviat pana la Bale, la bara a doua, de unde galezul a reluat in plasa pentru La Decima.

Jucatorii lui Atletico au cazut total in repriza a doua, suficient pentru ca Marcelo si Cristiano sa isi treaca numele pe tabela de marcaj.

REAL MADRID: Casillas - Carvajal, Varane, Ramos, Coentrao (Marcelo 59) - Khedira (Isco 59), Modric, Di Maria - Bale, Benzema (Morata 79), Ronaldo

ATLETICO MADRID: Courtois - Juanfran, Miranda, Godin, Luis (Alderweireld 83) - Gabi, Tiago - Koke, Raul Garcia (Sosa 66), Villa - Diego Costa (Adrian Lopez 10)

Arbitru: Bjorn Kuipers

Cartonase galbene: Ramos 27, Khedira 45+1, Marcelo 119/ Raul Garcia 27, Miranda 53, Villa 73, Juanfran 74, Koke 87, Gabi 100, Godin 120