Real Madrid o umileste pe Schalke cu 6-1. Ronaldo, Bale si Benzema cate o dubla

Fara nicio urma de hazard putem spune ca Real Madrid a obtinut calificarea in sferturile de finala ale Champions League inca din prima mansa a confruntarii cu Schalke 04. Doar un cataclism ar mai putea impiedica liderul din Spania sa rateze prezenta intre primele opt echipe ale Europei dupa acest 6-1 la Gelsenkirchen.

O singura victorie avea Real Madrid in deplasare impotriva echipelor germane, insa dupa acest succes colosal fosta campioana a Europei a dat uitarii practic toate infrangerile la scor suferite de-a lungul timpului impotriva nemtilor si nu au fost putine deloc.

Cu un Cristiano Ronaldo revenit pe teren dupa cele trei meciuri de suspendare in Primera Division, Real Madrid si-a dominat adversarul inca din start facand abstractie de presiunea publicului din Gelsenkirchen.

O echipa mare nu este descurajata de o atmosfera ostila, dimpotriva chiar, se monteaza si pune in scena cel mai bun fotbal pana obtine aplauzele adversarilor sau plecarea lor din arena.

Asa a facut Real Madrid miercuri seara dupa ce a ingenuncheat-o la propriu pe Schalke cu 6-1. Seria golurilor a fost deschisa de Karim Benzema, francezul care a finalizat in minutul 13 o combinatie rapida in marginea careului advers.

Schalke a ratat sansa egalarii dupa doar un minut, cand Iker Casillas a scos cu un reflex uimitor reluarea lui Draxler din interiorul careului mic. Dupa cum a evoluat meciul in continuare chiar si la 1-1 in acel minut 14 sunt putine premise sa credem ca Schalke ar fi rezistat.

Gareth Bale, cel mai scump transfer din lume, a facut 2-0 in minutul 22 dupa ce a profitat de o minge pierduta in dreapta de Santana. Au urmat doua ratari din partea lui Ronaldo, printre care si o bara, dupa care portughezul a lovit decisiv in debutul reprizei secunde cu un sut la coltul lung dupa o actiune personala.

In minutul 56 apararea gazdelor a fost din nou facuta sah mat de o combinatie rapida intre Ronaldo si Benzema, ultimul trimitand in poarta pentru 4-0.

Bale si-a trecut in cont dubla in minutul 68 si a fost imitat de Ronaldo in finalul meciului, dupa ce oaspetii recuperasera un balon in jumatatea adversa.

Ca o consolare, cel mai frumos gol al meciului a apartinut totusi gazdelor la un contraatac finalizat de Huntelaar cu un voleu spectaculos din marginea careului.