Real Madrid isi razbuna inceputul slab din campionat pe Basel

Castigatoarea trofeului UEFA Champions League din sezonul trecut, Real Madrid, a inceput cu o victorie la scor noua editie, a 60-a a competitiei.

Madrilenii s-au impus cu 5-1, pe teren propriu, in faza elvetienilor de la Basel, echipa care cu un an in urma surprindea pe toata lumea cu o victorie pe terenul celor de la Chelsea.

Nu a fost cazul acum de surpriza si Real rezolvase inca dupa prima repriza ecuatia partidei. Suchy a deschis scorul cu un autogol, dupa care Bale si Cristiano Ronaldo au marcat doua goluri in trei minute.

Pana la pauza avea sa mai inscrie si James Rodriguez, pentru care aproape de final sa-si treaca numele pe lista marcatorilor si Benzema. Prin reusita acestuia din urma Real Madrid a ajuns la golul 1000 in cupele europene.

Gonzalez a inscris golul de onoare pentru Basel la scorul de 3-0 pentru gazde in minutul 38.