Real Madrid cucereste Liga Campionilor la loviturile de departajare

Pentru a 11-a oara in istorie echipa Real Madrid a cucerit Liga Campionilor dupa o finala cu Atletico Madrid decisa la loviturile de departajare. Dupa 90 de minute scorul a fost egal, 1-1, rezultat care s-a mentinut si in urma reprizelor suplimentare. Juanfran a ratat singurul penalty, iar Cristiano Ronaldo a transformat lovitura decisiva dupa un meci foarte sters.

Real a castigat al 11-lea trofeu de Liga Campionilor, iar Ronaldo al treilea pentru el. Zidane, atrenorul lui Real, a castigat trofeul la debutul ca antrenor, devenind al optulea din istorie care reuseste acest lucru.

Real Madrid a inceput mai bine meciul de pe San Siro (Milano) si avea sa rateze prima ocazie dupa doar sase minute. Bale a centrat balonul in careu dintr-o lovitura libera si Oblak a intervenit decisiv cu piciorul la reluarea lui Casemiro.

Noua minute mai tarziu cei de la Real Madrid modificau tabela in urma unei alte faze fixe. Balonul centrat de pe stanga a fost deviat pe spate de Bale si Ramos a reluat in poarta din cativa metri. Pe reluari s-a vazut ca fundasul spaniol a fost in offside.

sursa foto: twitter.com

Pana la pauza cei de la Atletico Madrid s-au apropiat rareori de poarta aparata de Navas si au amenintat doar prin suturi slabe trimise de Juanfran (25') sau Griezmann in doua randuri (40' si 43').

Diego Simeone a mutat decisiv la pauza prin introducerea lui Carrasco in locul lui Fernandez si Atletico s-a aruncat in ofensiva spre poarta Realului.

Torres i-a luat fata lui Pepe la o pasa a lui Koke si centralul Mark Clattenburg le-a acordat celor de la Atletico lovitura de la 11 metri.

Griezmann a sutat in forta cu stangul si mingea a intalnit transversala (VIDEO AICI). O uriasa ocazie ratata de Atletico, care in cele din urma avea sa contribuie decisiv in economia partidei.

Real Madrid putea inchide meciul in minutul 70, cand Benzema a scapat unu contra unu cu portarul Oblak, insa acesta a reusit sa respinga in extremis.

Cristiano Ronaldo, jucator care a facut figuratie pe teren, a tras primul sut pe poarta in minutul 77, pentru ca un minut mai tarziu alaturi de Bale sa rateze de putin golul doi.

Ocazia celor de la Real s-a razbunat si dupa numai un minut Juanfran l-a servit ideal pe Carrasco, iar acesta restabilea egalitatea.

Un gol care a trimis meciul in prelungiri, unde in special jucatorii de la Real au acuzat probleme fizice. S-a jucat ermetic, fara riscuri majore si astfel s-a ajuns la loviturile de departajare.

Vazquez, Marcelo, Bale, Ramos si in final Ronaldo au marcat pentru Real Madrid, in timp ce golurile lui Atletico au fost inscrise de Griezmann, Gabi si Saul. Singurul penalty a fost ratat de Juanfran, jucator care a tras pe jos si mingea a intalnit bara.

Real Madrid cucereste asadar al 11-lea trofeu in Liga Campionilor, in timp ce Atletico Madrid acumuleaza a treia finala pierduta si a doua in ultimii trei ani.

Real Madrid: Navas; Carvajal (Danilo 52), Ramos, Pepe, Marcelo; Kroos (Isco 72), Modric, Casemiro; Bale, Benzema (Vazquez 77), Ronaldo

Atletico Madrid: Oblak; Juanfran, Godin, Savic, Filipe; Saul, Gabi, Augusto (Carrasco 46), Koke; Torres, Griezmann