Real Madrid castiga si a doua infatisare cu Schalke si e gata de El Clasico

Carlo Ancelotti a inceput inca din primul minut cu Cristiano Ronaldo in returul de la Madrid contra nemtilor de la Schalke 04, desi ecuatia calificarii era rezolvata in proportie de 99% inca dupa prima mansa.

Atacantul portughez si-a luat rolul in serios si a turat motoarele in vederea confruntarii cu FC Barcelona de la finalul saptamanii. Ronaldo a marcat doua goluri si a trimis de alte doua ori in bara intr-o partida la discretia madrilenilor.

Meciul nu a inceput insa prea bine pentru managerul italian de pe banca Realului, care dupa doar noua minute a fost nevoit sa-l inlocuiasca pe Jese, accidentat, cu galezul Gareth Bale.

Mutarea fortata avea sa duca totusi la deschiderea scorului, Bale centrand perfect pentru golul de 1-0 marcat de Cristiano Ronaldo in minutul 20.

Sapte minute mai tarziu acelasi Bale s-a aflat la serviciu intr-o pozitie aproape identica, numai ca la finalizare a aparut Morata, iar precizia acestuia nu s-a ridicat la nivelul pasei si mingea a trecut alaturi.

Schalke a restabilit egalitatea cu un sfert de ora inaintea pauzei prin sutul deviat al fundasului Hoogland, gol savurat din plin de cei aproximativ 4000 de suporteri veniti de la Gelsenkirchen.

Nemtii ar fi putut intra chiar in avantaj la cabine daca Huntelaar, atacantul olandez cu 20 de goluri in tricoul Realului, nimerea spatiul portii dupa o demarcare ideala in suprafata adversa de pedeapsa.

Jocul a scazut in intensitate in partea secunda, iar prima faza de poarta a aparut abia in minutul 64. Morata a primit in careu si a incercat coltul scurt, insa acolo atent s-a aflat portarul lui Schalke.

Cristiano Ronaldo a readus pe Real Madrid in avantaj cu un sut la coltul scurt in minutul 73 dupa un contraatac purtat tot de el pe spatiu central.

Doua minute mai tarziu Morata s-a revansat dupa ratarea din prima repriza si a finalizat cu un sut din apropierea portii, dupa ce intr-o prima faza balonul sutat de Ronaldo intalnise bara.

Acelasi Ronaldo avea sa mai trimita o data in bara, cu cinci minute inaintea finalului.