Real Madrid castiga primul duel cu Bayern

Pep Guardiola a pus in scena pe Santiago Bernabeu o schema tactica in care posesia a fost cuvantul de ordine. La un moment dat campioana Europei a avut chiar si 75% posesie. Si Bayern Munchen a iesit castigatoare la acest capitol, numai ca la final tabela a aratat 1-0 pentru gazde dupa un contraatac de manual dus la finalizare de Karim Benzema.

De o singura iesire pe contraatac dusa la bun sfarsit au avut nevoie gazdele pentru a strapunge apararea lui Bayern si a incheia meciul cu victorie. Un succes care o aduce pe Real Madrid mai aproape de prima finala in Champions League dupa 12 ani de asteptare.

Inca din primul minut echipa vizitatoare s-a instalat cu arme si bagaje in jumatatea Realului, jucatorii lui Guardiola desenand pe gazonul verde de parca ar fi avut mingea legata cu o sfoara de picioare.

Carlo Ancelotti, un tehnician scolit la academia de catenaccio a fotbalului italian, a asteptat la panda greseala adversarului si a dispus primul sau 11 intr-o excelenta dispunere defensiva. Cristiano Ronaldo, incert pana la ora startului partidei, si-a aratat nemultumirea fata de presiunea sufocanta a bavarezilor, dar Real s-a tinut de plan si a lovit decisiv in minutul 18.

Totul a pornit de la un balon centrat in careu de Robben pentru Mandzukic, minge pe care Pepe a respins-o pentru linia mediana. Coentrao s-a infiltrat ca extrema stanga si a centrat la intalnire in sase metri pentru reluarea din prima a lui Benzema.

Dupa alte cinci minute Real a mai iesit o data pe contraatac, insa de aceasta data sutul lui Benzema nu a avut forta de a-i pune probleme lui Neuer.

Daca cei de la Bayern au contabilizat nemteste posesia, Real Madrid a ratat cele mai mari ocazii. Asa s-a intamplat in minutul 26 dupa un alt contraatac purtat de Benzema pe stanga. Mingea a fost scoasa in centru pentru sutul lui Ronaldo, insa CR7 a trimis mult peste poarta punandu-si apoi mainile in cap a frustrare.

Spre finalul primei reprize Bayern ajunsese la 75% posesia si la nu mai putin de noua cornere, insa tot Real a ratat o mare sansa de gol prin Di Maria. Mingea a ajuns la argentinian in coltul careului mic si acesta a reluat in forta peste poarta.

[news-106439]

Repriza a doua a debutat cu o mare ocazie, inca una, ratata de Ronaldo. Alaba a ratat o deviere simpla in marginea careului si mingea a ajuns la septarul lui Real. Acesta a cautat coltul lung cu un sut pe jos, insa Neuer a fost atent si a respins.

Acelasi Ronaldo a aparut la finalizare in minutul 67, cand Neuer a scos de la coltul scurt. Bayern a revenit dupa minute bune in ofensiva si a irosit prin Muller in minutul 80 cea mai mare ocazie a reprizei de pana atunci. Sutul acestuia din pozitie centrala a fost deviat in corner de Varane.

Patru minute mai tarziu Iker Casillas a demonstrat ce mare portar este la sutul lui Goetze din interiorul careul intr-o situatie de unu contra unu.

Meciul s-a incheiat cu un mega scandal in careul celor de la Real dupa caderea lui Muller. Bavarezii au cerut penalty, insa centralul Howard Webb nici nu a vrut sa auda de asa ceva.