Primul pas gresit pentru Manchester City in era Guardiola

Dupa zece meciuri castigate la rand in toate competitiile cu Pep Guardiola pe banca pentru Manchester City a venit si prima sincopa.

“Cetatenii” au fost condusi de trei ori pe Celtic Park de campioana Scotiei si au revenit de fiecare data obtinand in final remiza, scor 3-3.

Gazdele au deschis scorul dupa doar trei minute prin Dembele, jucator care a deviat cu sansa in poarta o minge trimisa de Sviatchenko.

Doar noua minute s-au bucurat suporterii scotieni, City restabilind egalitatea prin Fernandinho. Acesta a inscris cu un sut pe jos din centrul careului dupa un sut al lui Kolarov deviata cu sansa.

Intr-un interval de doar opt minute Steling a trecut de la agonie la extaz. Mai intai a deviat in propria poarta centrarea lui Tierney, pentru ca mai apoi sa aduca a doua egalare pentru City din pasa lui Silva dupa un excelent efort personal.

Dembele reusea dubla la doua minute dupa pauza cu o executie spectaculoasa din centrul careului la o gafa a defensivei lui City, insa nici al treilea avantaj al lui Celtic nu a rezistat mai mult de opt minute.

Nolito a punctat pentru 3-3 cu un sut din interiorul careului, rezultat care avea sa se pastreze pana la final.