Parisul viseaza cu ochii deschisi dupa 3-0 cu Real Madrid

Intr-o partida pe care am prefatat-o drept prima ”finala” a noului sezon de Liga Campionilor, Paris Saint-Germain a surclasat-o pe Real Madrid cu un 3-0 care nu a lasat loc de prea multe interpretari.

A fost seara lui Angel Di Maria pe Parc des Princes, mijlocasul argentinian reusind o dubla in fata fostei sale echipe.

Di Maria a punctat in minutele 14 si 33 devenind doar al treilea jucator din istorie care marcheaza doua goluri intr-un meci impotriva marilor cluburi spaniole FC Barcelona si Real Madrid.

Ceilalti doi sunt Mario Jardel, fostul mare atacant de la Porto si Galatasaray, respectiv Andrei Shevchenko, legendarul varf al lui Dynamo Kiev si AC Milan..

Fundasul belgian Meunier a inchis tabela in fata Realului la ultima faza a meciului din pasa lui Bernat dupa o faza clasica de contraatac.

Real Madrid a avut doua goluri anulate, cate unul in fiecare repriza. Mai intai reusita lui Bale a fost invalidata de VAR pentru un hent pe care arbitrul de centru nu-l sesizase. Apoi pe final de meci un fanion ridicat de la margine a anulat reusita lui Benzema.

De la PSG au absentat Neymar, Cavani si Mbappe.

Club Brugge si Galatasaray au remizat, scor 0-0, in cealalta partida a Grupei A, cu Florin Andone rezerva la formatia din Istanbul.