Parisul salveaza remiza cu Napoli printr-o lovitura de geniu marca Di Maria

Sursă foto: twitter.com/

Napoli a condus de doua ori pe Parc des Princes, miercuri seara, intr-un meci din Grupa C a Ligii Campionilor, etapa a 3-a.

Insigne a deschis scorul in minutul 29 cu un lob spectaculos peste un portar Areola iesit total inoportun dintre buturi.

Gazdele au luat cu asalt jumatatea adversa de teren in debutul partii secunde si au reusit egalarea la un sut al fundasului dreapta Meunier in minutul 61 deviata in propria poarta de Mario Rui. O faza rapida de atac la care au mai contribuit Neymar si Mbappe.

Napoli revenea la conducere din minutul 77 dupa reusita lui Mertens, jucator care a controlat cu sansa mingea in interiorul careului campioanei Frantei si l-a executat fara mila pe Areola.

In al treilea minut din cele cinci suplimentare aratate de brigada germana mingea a ajuns la Di Maria in marginea careului, argentinianul si-a potrivit mingea pe piciorul stang si a trimis un sut covrig, cu efect la coltul lung pentru un 2-2 nesperat.

Un gol cat o victorie pentru PSG, formatie care s-ar fi aflat in mare dificultate in eventualitatea unui insucces.

Liverpool a invins-o la pas pe Steaua Rosie Belgrad in cealalta partida, scor 4-0, si formatia engleza conduce clasamentul Grupei C, cu 6 puncte. Urmeaza Napoli (5), PSG (4) si Steaua Rosie (1).