Norvegianul Erling Braut Haaland intra in istoria Ligii Campionilor. Este un adevarat monstru!

Tanarul jucator Erlin Braut Haaland legitimat la Salzburg a bifat o noua borna istorica in cea mai importanta competitie europeana.

Haaland a marcat din penalty golul formatiei sale, marti seara, in deplasare cu Napoli si a devenit adolescentul cu cele mai multe goluri marcate.

Norvegianul de 19 ani a ajuns la sapte goluri in patru meciuri si ii devanseaza pe Kylian Mbappe si Raul Gonzalez.

Acestia au marcat sase goluri pana la varsta de 19 ani in Champions League.

Haaland are o medie de un gol la fiecare 30 de minute jucate in Champions League, dupa cum arata statisticile.

Si ca sa intelegem mai bine performanta lui Haaland, acesta a marcat in patru meciuri mai multe goluri in Champions League decat au reusit Dennis Bergkamp, Henrik Larsson si Mauro Icardi in toata cariera lor.

Ianis Hagi, rezerva la Genk

In cealalta partida a Grupei E, Liverpool a invins-o la limita pe Genk, cu 2-1, la campioana Belgiei internationalul roman Ianis Hagi fiind rezerva neutilizata.

Wijnaldum a deschis scorul pentru Liverpool, pana la pauza Genk egaland prin Samata.

Golul victoriei ”cormoranilor” a fost adus de Oxlade-Chamberlain la opt minute dupa pauza.

Liverpool ramane pe primul loc in grupa, cu 9 puncte, urmata de Napoli (8), Salzburg (4) si Genk (1).