Milan – Liverpool, duelul titanilor pe San Siro

Doua echipe cu obiective total diferite se infrunta, marti seara, in ultima etapa din Grupa B a Champions League.

Liverpool vine pe San Siro deja calificata in optimile de finala de pe primul loc in grupa.

Singurul obiectiv pentru echipa lui Jurgen Klopp este de a incheia faza grupelor cu punctaj maxim dupa sase victorii din tot atatea posibile.

Milan, de cealalta parte, este implicata intr-o lupta in trei pentru ocuparea locului secund care duce in optimi.

Porto si Atletico Madrid se infrunta in meci direct cu acelasi obiectiv.

Echipa italiana aflata pe primul loc in Serie A a obtinut etapa precedenta pe Wanda Metropolitano din Madrid primul succes in campania din Champions League, 1-0 cu Atletico.

In rest, fosta campioana a Europei a obtinut un egal si a pierdut trei meciuri.

Milan se califica in optimi daca invinge pe Liverpool iar meciul de la Porto se incheie la egalitate.

Nicio echipa n-a reusit sa plece in acest sezon fara gol primit de pe San Siro, o statistica incurajatoare pentru echipa lui Stefano Pioli.

Milan asteapta prima victorie pe teren propriu in Champions League din 2013.

Doar alte doua echipe pot incheie faza grupelor cu punctaj maxim, Bayern Munchen si Ajax Amsterdam.

Liverpool a castigat la limita ultima partida din Premier League, 1-0 pe Molineux din Wolverhampton, cu golul marcat de Origi in minutul 90+4.

Meciul tur dintre cele doua echipe a oferit un spectacol cu cinci goluri in program. Liverpool s-a impus in cele din urma, cu 3-2, dupa ce Milan a condus cu 2-1 la pauza.

Cele doua echipe au disputat finalele din 2005 si 2007.

Va fi prima confruntare a Milanului cu Liverpool pe San Siro.

Echipele probabile

Milan: Maignan; Kalulu, Tomori, Romagnoli, Hernandez; Kessie, Tonali; Saelemaekers, Diaz, Krunic; Ibrahimovic.

Liverpool: Alisson; Williams, Konate, Van Dijk, Tsimikas; Morton, Henderson, Oxlade-Chamberlain; Salah, Origi, Minamino.