Manchester City intoarce spectaculos rezultatul la Paris

Echipa pregtita de Pep Guardiola a revenit de la 0-1 si s-a impus in fata celor de la Paris Saint-Germain, cu 2-1, miercuri seara, in mansa tur a semifinalelor UEFA Champions League.

Campioana Frantei a deschis scorul prin Marquinhos in prima repriza, minutul 15, cu o lovitura de cap dupa un corner.

“Cetatenii” au egalat in minutul 64 prin Kevin De Bruyne. Acesta a vrut mai degraba sa centreze in careul gazdelor, dar mingea a cazut in fata portii si l-a pacalit pe Keylor Navas.

Sapte minute mai tarziu oaspetii treceau la conducere pe tabela in urma reusitei lui Mahrez. Acesta a punctat cu un sut direct din lovitura libera. Mingea a trecut prin zidul gazdelor si Navas n-a mai avut reactie.

PSG a incheiat meciul in inferioritate numerica, dupa ce Gana Gueye a primit cartonasul rosu direct pentru o intrare cu talpa din spate asupra lui Mahrez.

Pep Guardiola: “Uneori trebuie sa joci mai relaxat. Am schimbat putin in partea secunda modul in care am presat. Sunt foarte multumit de aceasta performanta, mai ales ca acest club nu are atat de mare experienta in astfel de faze ale competitiei. Tot ce imi doresc este sa fim noi insine in meciul retur”.

Mauricio Pochettino: “Suntem dezamagiti de primirea celor doua goluri. Este greu sa accept ca asa ceva s-a intamplat intr-o semifinala. Este dureros. Din punct de vedere fizic ei au fost mai agresivi si a fost dificil pentru noi sa recuperam mingea”.

Manchester City ramane singura echipa neinvinsa in actuala editie de UEFA Champions League, castigand ultimele 18 meciuri in toate competitiile.

Mahrez il egaleaza pe Yacine Behrami in topul marcatorilor din Algeria in competitie, fiecare cu opt goluri.

PSG: Navas; Florenzi, Marquinhos, Kimpembe, Bakker; Gueye, Paredes (Herrera 83); Di María (Danilo 80), Verratti, Neymar; Mbappé.

Man. City: Ederson; Walker, Stones, Rúben Dias, João Cancelo (Zinchenko 61); Rodri, Gündoğan; Mahrez, De Bruyne, Foden; Bernardo Silva.