Lukaku, decisiv pentru Chelsea cu Zenit

Detinatoarea trofeului UEFA Champions League a obtinut o victorie la limita pe teren propriu in fata echipei Zenit Sankt Petersburg, scor 1-0, intr-o partida din Grupa H.

Unicul gol de pe Stamford Bridge a fost marcat de belgianul Romelu Lukaku, in minutul 69.

Acesta a fost gasit excelent in suprafata de pedeapsa adversa de centrarea lui Azpilicueta si a reluat decisiv cu capul la coltul scurt.

Chelsea ajunge la 23 de meciuri fara gol primit de cand a fost preluata de Thomas Tuchel.

Este echipa cu cele mai multe partide fara gol incasat dintre formatiile din primele cinci tari ale Europei. Manchester City o urmeaza cu 16 meciuri fara gol primit.

Juventus, trei puncte facile la Malmo

In cealalta partida a Grupei H, Juventus Torino a plecat victorioasa din Suedia, unde s-a impus cu un categoric 3-0 in fata celor de la Malmo.

Un rezultat stabilit inca dinaintea pauzei dupa reusitele lui Alex Sandro (23'minutes), Dybala (45' pen.), Morata (45'+1).

Ultimele doua goluri ale echipei italiene au fost marcate intr-un interval de doar 86 de secunde.

Morata ajunge la 14 goluri pentru Juventus in Champions League si-l egaleaza pe Cristiano Ronaldo pe locul cinci in topul marcatorilor Batranei Doamne in cea mai importanta competitie europeana.

Etapa urmatoare, in 29 septembrie, Juventus primeste la Torino vizita campioanei Europei, Chelsea.

Juventus n-a mai castigat UEFA Champions League din 1996.