Luiz Adriano, eroul lui Mircea Lucescu in Belarus

Atacantul brazilian Luiz Adriano nu va uita cu siguranta meciul cu BATE Borisov din Liga Campionilor, partida in care a marcat nu mai putin de cinci goluri, patru dintre acestea in primele 45 de minute.

Sahtior Donetk pur si simplu a calcat-o in picioare pe BATE Borisov, campioana din Belarus, cu un 7-0 care nu mai are nevoie de niciun comentariu.

Luiz Adriano a punctat de cinci ori, doua dintre reusite fiind din lovitura de la 11 metri, iar celelalte doua goluri ale formatiei lui Mircea Lucescu au venit din partea lui Teixeira si Douglas Costa.

Ar fi putut marca chiar si golul sase Luiz Adriano in partea secunda din centrarea lui Bernard, dar bara s-a opus la lovitura sa de cap din sase metri.

Un scor aspru pentru BATE ai carei suporteri n-au mai rezistat umilinta si dupa golul de 7-0 al lui Sahtior au intarziat pentru cateva minute reluarea partidei prin incidentele provocate la marginea terenului.

In cealalta partida a Grupei H, Ricardo Quaresma a intrat in finalul meciului si a adus victoria lui FC Porto pe teren propriu cu Athletic Bilbao, scor 2-0.

Fostul international portughez a trims un sut in forta din marginea careului si l-a invins pe Iraizoz, balonul trecandu-i acestuia pe sub brate.

Porto deschisese scorul in ultimele secunde ale primei reprize prin mexicanul Herrera, sut din interiorul careului, iar Bilbao egalase in partea secunda prin Guillermo. Acesta a patruns in careul advers si a reluat dintre doi aparatori ai lui Porto.