Ludogoret continua "visul european" si pierde cu Real Madrid. Moti, inger si demon

Bulgarii au luat cu asalt batrana arena Vasil Levski din Sofia pentru a asista la partida vedeta cu Real Madrid si nu mult a lipsit ca fanii echipei Ludogoret sa plece acasa cu cel putin satisfactia unui rezultat de egalitate. Asa cum, de multe ori, Steaua ne-a obisnuit in Champions League, numai ca bulgarii nu stiu, Ludogoret a pierdut al doilea meci din grupa, cu 2-1. Ludogoret a avut noroc marcand la prima actiune de poarta, iar Real Madrid a ratat un penalty, pentru ca apoi Moti sa li-l acorde pe al doilea.

Ludogoret a condus-o pe campioana Europei timp de 20 de minute, dar in final a cedat la limita in fata unui Real Madrid care a intrat prea putin concentrat si care a avut nevoie de inspiratia lui Carlo Ancelotti.

Gazdele au deschis scorul dupa doar sase minute in urma unei lovituri de la coltul terenului, fundasul roman Cosmin Moti oferind cu capul pasa de gol pentru reusita lui Marcelinho.

Eroul bulgarilor in playoff-ul cu Steaua a deviat pe spate spre coltul lung si Marcelinho, prezent la bara a doua, a reluat pentru un 1-0 nesperat.

Real Madrid a ratat prin Cristiano Ronaldo sansa egalarii din lovitura de la 11 metri la cinci minute de la deschiderea scorului, un penalty provocat de Minev. Portarul Stoyanov a intuit directia sutului si s-a opus golului.

CR7 nu a mai ratat tinta in minutul 25 dupa un fault comis chiar de Moti si astfel cele doua echipe au intrat la egalitate la cabine.

Introdus in teren in partea secunda in locului lui Javier Hernandez, francezul Karim Benzema a adus linistea in tabara echipei lui Carlo Ancelotti dupa numai zece minute.

Marcelo a centrat de pe dreapta si Benzema a reluat din prima cu stangul pentru 2-1.

In cealalta partida a grupei, Basel a invins-o pe Liverpool pe teren propriu prin reusita lui Streller din minutul 52. Acesta a inscris in urma unei faze fixe la coltul terenului.

Real Madrid conduce Grupa B, cu 6 puncte, urmata de Basel si Liverpool, fiecare cu 3 puncte. Ludogoret n-a luat inca niciun punct, desi a fost aproape de cel putin cate o remiza cu Liverpool si Real.