Liverpool si Porto ajung in optimile Champions League

In urma rezultatelor inregistrate, marti seara, in etapa a 5-a din Champions League, alte doua echipe s-au calificat in faza urmatoare a competitiei.

Liverpool si-a asigurat locul intre primele 16 formatii ale continentului dupa o victorie la limita pe teren propriu contra lui Ajax Amsterdam, scor 1-0.

Unicul gol al meciului de pe Anfield Road a fost marcat de Jones in minutul 58.

“Lancierii” au avut sansa lor irosita de Neres, jucator care a trimis in bara portii lui Kelleher.

A doua echipa care a obtinut calificarea in optimi marti seara este FC Porto.

“Dragonii” au remizat pe teren propriu cu Manchester City intr-un meci fara goluri.

Astfel, in Grupa C se cunosc cele doua calificate in optimi inaintea ultimei etape, cand Marseille si Olympiakos isi vor disputa de la distanta locul de Europa League.

Gruparea din Hexagon a obtinut primele puncte dupa 2-1 pe Velodrome cu Olympiakos.

Pentru Marseille au fost primele goluri in actuala editie de Champions League.

Intr-un alt meci din Grupa D, Atalanta a ratat sansa de a-si apropia calificarea, fiind tinuta in sah pe teren propriu de Midtjylland, scor 1-1.

Campioana Danemarcei a obtinut punct punct in grupa condusa de Liverpool cu 12 puncte din 15 posibile.

Cu o formula experimentala si deja calificata in optimi, Bayern a obtinut in extremis remiza pe Metropolitano din Madrid (1-1).

Atletico a deschis scorul prin Joao Felix in minutul 26, egalarea bavarezilor fiind adusa de Thomas Muller dintr-un penalty cu patru minute inaintea finalului.

De departe cea mai echilibrata grupa ramane Grupa B, unde toate cele patru echipe au sanse la calificarea in optimi dupa rezultatele de marti.

Internazionale Milano, echipa fara victorie dupa patru etape, a revenit in carti prin succesul 3-2 de la Monchengladbach.

Gruparea germana se mentine la conducere si are nevoie de o remiza la Madrid pentru calificare.

Real este condamnata la victorie dupa ce a pierdut in deplasare cu Sahtior.