Liverpool s-a chinuit cu Midtjylland. Atalanta revine de la 0-2 cu Ajax

Campioana Angliei a fost tinuta in sah vreme de 55 de minute pe teren propriu de modesta Midtjylland. In cele din urma “cormoranii” au gasit drumul spre o victorie cu 2-0.

Diogo Jota deblocat tabela in minutul 55, iar Mo Salah a consfintit succesul lui Liverpool printr-un penalty transformat in al treilea minut suplimentar.

Salah este implicat astfel in zece goluri din ultimele zece meciuri disputate de Liverpool pe Anfield Road.

Atacantul egiptean ajunge la 23 de goluri in 50 de meciuri de Champions League.

In debutul meciului oaspetii au ratat o mare ocazie prin Dreyer. Acesta a fost blocat in extremis de portarul Alisson Becker.

La finalul partidei antrenorul oaspetilor si-a exprimat regretul ca a plecat cu mana goala.

“Simtim ca puteam obtine cel putin un punct din acest meci”, a spus Brian Priske pentru postul TV3+.

Ajax a avut 2-0 la Bergomo dupa doua goluri marcate intr-un interval de doar opt minute.

Tadici a transformat un penalty in minutul 30, iar Traore a majorat avantajul “lancierilor”.

La primul meci din istorie pe propriul stadion din Bergamo in Champions League, Atalanta a intors rezultatul dupa pauza prin Duvan Zapata.

“Este cea mai importanta dubla a carierei mele. Acest rezultat n-a fost usor de obtinut”, a spus acesta dupa meci pentru Sky Sports.

Acesta le-a raspuns celor de la Ajax prin doua goluri in sase minute, 54 si 60.

Etapa urmatoare Atalanta o primeste acasa pe Liverpool. Ce meci ar fi fost cu spectatori in tribune!