Champions League: Barcelona-Manchester City 1-0 si Borussia-Juventus 0-3

Tabloul sferturilor de finala in Champions League a fost completat in urma celor doua meciuri de miercuri seara, Barcelona-Manchester City si Borussia-Juventus, meciuri care au fost live text pe onlinesport.ro dupa ora 21:45.

FINAL

Barcelona - Manchester City 1-0 (2-1 in tur)

Min.89 - Ocazie monumentala ratata de catalani. Neymar, Messi si Suarez blocati in aceeasi faza de Hart.

Min.78 - Penalty ratat de Manchester City, dupa care Hart invervine decisiv asupra lui Neymar. Doua faze care puteau relansa sau inchide meciul.

Min.32 - Rakitic deschide scorul cu un lob peste Hart. Remarcabila si pasa lui Messi pe latimea terenului.

Borussia Dortmund - Juventus 0-3 (1-2 in tur)

Min.79 - Tevez face dubla si calificarea este decisa.

Min.70 - Morata inscrie pentru 0-2 si soarta calificarii este in mare parte jucata.

Min.3 - Super gol reusit de Tevez cu un sut la vinclu din afara careului. Mingea pur si simplu nu s-a miscat in aer.

Avancronicile partidelor

Pe Nou Camp din Barcelona se infrunta doua dintre cele mai puternice formatii ale momentului, iar prima sansa la calificare apartine catalanilor dupa succesul din tur, scor 2-1.

Ar fi putut fi chiar 3-1 daca Lionel Messi nu rata o lovitura de la 11 metri in chiar prelungirile partidei.

Asa, la 1-2, ''Cetatenii'' nu abandoneaza lupta si vor trage in cele 90 de minute pentru o rasturnare istorica de rezulatt.

Manuel Pellegrini spune ca formatia sa poate controla meciul, dar numai cu aportul tuturor celor 11 jucatori din teren.

Printre acestia se va afla si Yaya Toure, jucator revenit dupa o suspendare de trei meciuri, dar nu si Gael Clichy, suspendat.

De cealalta parte, Barcelona cauta a opta calificare consecutiva in sferturile Champions League, ceea ce ar duce la stabilirea unui record.

Echipa blaugrana este in forma castigand 16 din ultimele 17 meciuri disputate, in timp ce City a pierdut  trei din ultimele patru partide.

Trei echipe au castigat prima mansa in deplasare, cu 2-1, in optimile competitiei si toate trei au obtinut calificarea mai departe. Una dintre acestea este Barcelona, care a eliminat pe Chelsea in sezonul 2005/2006, cu 2-1 in deplasare si 1-1 acasa.

O brigada de arbitri din Italia cu Rocchi la centru va oficia la meciul Barcelona-Manchester City.

Echipe probabile

Barcelona: Ter Stegen; Alves, Pique, Mascherano, Alba; Xavi, Rakitic, Iniesta; Suarez, Messi, Neymar.

Manchester City: Hart; Zabaleta, Kompany, Demichelis, Kolarov; Fernando, Fernandinho; Milner, Toure, Silva; Aguero.

In paralel cu meciul de la Barcelona se va disputa partida Borussia Dortmund-Juventus Torino, meci care porneste de la acelasi scor, 2-1, dar in favoarea oaspetilor de aceasta data.

Jurgen Klopp, carismaticul manager al Borussiei, a caracterizat returul cu Juventus ca o mare provocare.

''Este una dintre cele mai mari provocari din fotbal. Sa invingem o echipa italiana care are nevoie de un egal'', a spus Klopp.

Statistica este de partea nemtilor, Borussia castigand 11 din ultimele 14 meciuri jucate acasa in Champions League, iar un succes cu 1-0 ar face ca BVB sa mearga in sferturile.

Nici pentru Juventus cifrele nu arata rau, bianconerii calificandu-se in 31 din 39 de ocazii cand au castigat prima mansa pe teren propriu.

La Borussia nu vor juca Grosskreutz si Piszczek, in timp ce Juventus l-a trecut pe Pirlo pe lista incertilor.

Dortmund: Weidenfeller; Kirch, Subotic, Hummels, Schmelzer; S Bender, Gundogan; Blaszczykowski, Kampl, Reus; Aubameyang.

Juventus: Buffon; Lichtsteiner, Bonucci, Chiellini, Evra; Marchisio, Pogba, Vidal; Pereyra; Tevez, Morata.

Milorad Mazic din Serbia va arbitra la centru aceasta intalnire.