Juventus patrunde in semifinalele Ligii Campionilor

Campioana Italiei a reusit sa se califice in careul de asi al Ligii Campionilor, miercuri seara, dupa remiza alba inregistrata in deplasarea din Principat, cu AS Monaco. Victoria consemnata in mansa tur, 1-0, venita pe fondul unui penalti contestat, a fost suficienta pentru ca Batrana Doamna sa revina in prim-planul fotbalului european.

Juventus a inceput cu stangul deplasarea de pe Stade Louis II, dupa ce Giorgio Chiellini a incasat cartonas galben la cateva secunde distanta de primul fluier al scotianului William Collum.

Geoffrey Kondogbia, in minutul 6, a semnat una dintre putinele ocazii de poarta ale primei parti. Mijlocasul monegascilor a amenintat buturile lui Buffon printr-un sut ce a trecut aproape de vinclu.

Andrea Barzagli le putea strica socotelile italienilor, dupa o deviere la limita din apropiere.

Spre finalul primului act, Carlos Tevez nu a putut fi la inaltimea pasei primite de la spaniolul Alvaro Morata. Atacantul lui Juventus a reluat aproape de tinta, astfel ca tabela a ramas intacta la pauza.

Jardim a fortat in ofensiva pana la final, insa Juventus, echipa mai experimentata si cu state vechi in aceasta competitie, si-a tinut adversarul la distanta. Ocaziile au lipsit aproape cu desavarsire, doar Pirlo, cu o bara inregistrata in prelungiri, demonstrand ca s-a jucat fotbal pe Stade Louis II in repriza a doua.

AS Monaco: Subasic - Kurzawa, Abdennour, Raggi, Fabinho - Kondogbia, Toulalan (D. Berbatov 46), Moutinho - Ferreira (M. Carvalho 87), Martial (Germain 76) si Silva

Juventus Torino: Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini - Lichtsteiner, Marchisio, Pirlo, Vidal (R. Pereyra 77), Evra (S. Pepe 90+1) - Tevez si Morata (Llorente 69)

Arbitru: William Collum (Scotia)

Cartonase galbene: B. Silva 50, G. Kondogbia 76/ Chiellini 1, Tevez 86