Juventus invinge pe Real Madrid in turul semifinalelor Champions League

La 12 ani distanta de la ultima prezenta in careul de asi al Champions League, Juventus Torino se afla la 90 de minute distanta de o noua calificare in finala.

Campioana Italiei s-a impus, marti seara, in mansa tur de pe teren propriu in fata celor de la Real Madrid, cu 2-1, si teoretic are prima sansa la calificare.

Morata, jucatorul transferat tocmai de la Real Madrid, a deschis scorul in minutul 9 din pasa lui Carlos Tevez. Ajuns la a doua bara, spaniolul a indeplinit o simpla formalitate.

Real Madrid a presat puternic si a reusit egalarea in minutul 27 prin Cristiano Ronaldo. Acesta a reusit al 9-lea sau gol din centrarea lui James Rodriguez.

Mai mult decat atat, madrilenii ar fi putut intra in avantaj la cabine daca reluarea lui James Rodriguez nu intalnea transversala la centrarea venita din partea lui Isco.

In partea secunda Juventus a revenit in avantaj dupa ce Tevez a obtinut o lovitura de la 11 metri in duel cu Carvajal si tot el a transformat.

Llorente a ratat doua ocazii pentru Juventus in minutele de final si meciul s-a incheiat cu avantaj minim pentru torinezi.

Un avantaj fragil care insa pune presiune pe Real Madrid in perspectiva mansei retur.