Juventus castiga italieneste la Sankt Petersburg. Jorginho, performanta rarisima pentru Chelsea

Fosta campioana a Italiei ramane cu punctaj maxim dupa trei meciuri in Grupa H a UEFA Champions League.

Un procentaj la care s-a ajuns dupa victoria obtinuta la limita in deplasare cu Zenit Sankt Petersburg, scor 1-0.

Unicul gol al meciului a fost marcat de catre Dejan Kulusevski cu capul, in minutul 86, din centrarea lui Mattia de Sciglio.

Juventus a avut doar doua mingi trimise pe spatiul portii, iar intr-una dintre ocazii a marcat golul victoriei.

Cu acest succes formatia din Piemont stabileste un nou record de victorii consecutive in deplasare, in faza grupelor (7).

In plus, pentru Juventus a fost a 150-a victorie in principala competitie europeana de club.

Chelsea, campioana din sezonul trecut, a castigat de o maniera categorica disputa de pe teren propriu cu Malmo, scor 4-0.

Christensen, Jorginho cu o dubla din penalty si Havertz au semnat golurile echipei londoneze.

Jorginho, unul dintre candidatii la Balonul de Aur din acest an, a devenit primul jucator din 1999 incoace care marcheaza din penalty in acelasi meci impotriva a doi portari diferiti.

Aceasta dupa ce Malmo a schimbat portarul la pauza, pe John Dahlin cu Ismael Diawara.