Goluri marcate de Keseru si Hoban. Porto, Monaco, Ludogoret, Legia si Celtic in grupele Ligii Campionilor

Echipele mai sus enumerate au obtinut, marti seara, calificarea in faza grupelor Ligii Campionilor dupa playoff, iar atacantul Claudiu Keseru si mijlocasul Ovidiu Hoban au marcat pentru echipele lor.

AS Roma-FC Porto 0-3 (1-4 la general)

Obligati sa atace dupa rezultatul de 1-1 din tur, cei de la FC Porto au luat meciuri in propriile maini si capul lui Felipe din minutul 8 a mutat intreaga presiune in tabara italienilor. Misiunea celor de la Porto a devenit si mai usoara dupa eliminarile lui De Rossi si Palmieri. Lusitanii au mai punctat de doua ori in ultimele 18 minute prin Layun si Corona, iar POrto ajunge pentru a 21-a oara in grupe, impartind acest record cu Barcelona si Real Madrid.

AS Monaco-Villarreal 1-0 (3-1)

Submarinul galben a naufragiat la Monte-Carlo, iar golul marcat de Fabinho din lovitura de la 11 metri in prelungiri marcheaza revenirea celor de la AS Monaco in grupe. Spania rateaza astfel ocazia de a avea pentru al doilea an consecutiv cinci echipe in grupe.

Viktoria Plzen-Ludogoret 2-2 (2-4)

De doua ori au condus gazdele si de fiecare data au revenit cei de la Ludogoret, atacantul roman Claudiu Keseru restabilind egalitatea la ultima faza a meciului.

Legia Varsovia-Dundalk 1-1 (3-1)

Campioana Irlandei si-a jucat sansele putine cate mai erau in returul de la Varsovia marcand primii prin Robert Benson. Legia a trait periculos si a ramas in zece cu 23 de minute inaintea finalului dupa eliminarea lui Adam Hlousek. In cele din urma polonezii au egalat prin Michal Kucharczyk in prelungiri.

Hapoel Beer Sheva-Celtic 2-0 (4-5)

Celtic a trait periculos de la primul meci disputat in turul 2 preliminar si pana la acest retur disputat in Israel. De un gol mai aveau nevoie cei de la Hapoel Ber Sheva pentru a intoarce acel 2-5 din tur. Golul doi al gazdelor a fost marcat de internationalul roman Ovidiu Hoban in minutul 48.