Gent produce surpriza si o elimina pe Lyon din Europa

Formatia belgiana Gent, o debutanta in grupele Liga Campionilor, a produs una dintre surprizele serii de marti si a castigat pe Stade Gerland din Lyon, scotand-o practic din Europa pe fosta campioana a Frantei.

Olympique Lyon avea nevoie de un miracol pentru a continua in Europa si totul trebuia construit incepand de la un succes cu Gent.

Belgienii s-au impus insa cu 2-1 si au urcat pe locul doi in clasament avand sperante chiar pentru o continuare in optimile de finala ale Ligii Campionilor.

Ferri a deschis scorul in minutul 7 cu un sut la coltul scurt din pasa lui Ghezzal, dupa care Milicevic a transformat impecabil o lovitura libera din afara careului. Un sut imparabil pentru portarul lyonezilor.

Gazdele au redus din diferenta in prelungiri prin Coulibaly, dar nu mai era nimic de facut pentru a mai schimba soarta celor trei puncte.

Deja calificata in optimi inca dupa etapa a 4-a, Zenit Sankt Petersburg si-a pastrat procentajul de suta la suta in acest sezon si a invins-o, acasa, pe Valencia, cu 2-0.

Shatov a deschis scorul in minutul 15 din pasa lui Dzyuba, acesta din urma inchizand tabela cu un sfert de ora inaintea finalului.

Valencia a incheiat meciul in inferioritate numerica dupa eliminarea lui Vezo in minutul 80.