Cristiano Ronaldo marcheaza primul gol pe terenul lui Liverpool si ameninta recordul lui Raul

Real Madrid a rezolvat in stil de mare echipa deplasarea de la Liverpool cu trei goluri in primele 45 de minute.

Cristiano Ronaldo a avut nevoie de o singura atingere de geniu pentru a modifica tabela in minutul 23 cu o reluare imparabila pentru Mignolet. Pasa lui James Rodriguez trebuie de asemenea remarcata, golgeterul Cupei Mondiale din Brazilia servindu-l ideal pe CR7.

La sapte minute de la deschiderea scorului Benzema avea sa majoreze avantajul Realului cu o lovitura de cap de asemenea spectaculoasa. Isco a centrat la bara a doua si atacantul francez a reluat la coltul lung.

Acelasi Benzema avea sa faca 3-0 inaintea pauzei la o gafa a portarului advers in urma unui corner. Mignolet a iesit gresit pe centrare si a lasat poarta goala prada reluarii decisive a lui Benzema.

Gazdele au incheiat prima repriza in presiune si Coutinho a trimis in bara, bifand astfel cea mai mare ocazie a cormoranilor.

In partea secunda Ronaldo a trecut pe langa dubla, dar Mignolet si-a facut datoria, iar recordul lui Raul Gonzalez (71 goluri in Liga Campionilor) a ramas in picioare cel putin pana la partida viitoare.

La Sofia, Ludogoret a obtinut prima victorie din istorie in Liga Campionilor si a facut-o in superioritate numerica printr-un gol marcat de Minev in prelungirile intalnirii.

Real Madrid conduce Grupa B, cu 9 puncte din tot atatea posibile, in timp ce restul echipelor au fiecare cate trei puncte.