Campioana Spaniei, naufragiata in portul Pireu

Atletico Madrid a fost readusa cu picioarele pe pamant de Olympiakos dupa victoria din derby-ul capitalei cu Real Madrid.

Formatia lui “Cholo” Simeone a inceput cu stangul actuala campanie europeana, pierzand cu 2-3 pe terenul eternei campioane a Greciei, Olympiakos.

Gazdele au reusit un meci aproape perfect, chiar daca scorul de pe tabela arata un oarecare echilibru.

In realitate, Olympiakos a dominat partida si nu a lasat niciun moment sa-i fie contestata prima sansa la obtinerea victoriei.

Arthur Masuaku a deschis scorul in fatidicul minut 13 cu o reusita senzationala din pasa lui Afellay, olandez care avea sa-si treaca mai tarziu numele pe lista marcatorilor.

In paranteza fie spus, Afellay se redescopera pe sine la Olympiakos dupa cosmarul trait la Barcelona.

Mandzukic a redus din diferenta la sapte minute dupa golul lui Afellay si a stabilit scorul pauzei (2-1).

Mitroglu si-a trecut numele pe lista marcatorilor in partea secunda, iar Griezmann, fostul varf al lui Sociedad, a mai oferit un pumn de sperante celor de la Atletico in ultimele minute.

In cealalta partida a Grupei A, Juventus Torino a invins-o pe debutanta Malmo prin dubla lui Carlos Tevez.